→Knížky←

Hladová přání

8. prosince 2011 v 11:48
DĚJ:

Kniha Hladová přání je napínavý příběh, který napsala autorka Tereza Matoušková.
Podmoří je svět, který je magií přímo prosáklý. Čarodějové na Tark Itlen, kteří ji studují, ne vždycky činí nejmoudřejší rozhodnutí. Nepodařené pokusy se ztrácejí v podzemí kláštera, kde čekají, až budou znovu nalezeny.
Když jim ze sklepení pomůžete, splní vám jakékoliv přání. Chtít za to budou jenom pár kapek vaší krve. Alespoň to tak tvrdí. Ve skutečnosti vás možná připraví o vše, na čem vám v životě záleželo. Co se stane, když se jim dostane do rukou holčička, která ještě věří v kouzelné skřítky a dobré víly z pohádek?

Moje hodnocení: 95%

Dosud neobjevené poklady faraonů

24. září 2011 v 9:36
DĚJ:

Toto napínavé pojednání je do určité míry vyplněním mezery v literatuře o starověké říši na Nilu. Obsahuje poutavé vyprávění o legendárních zlatých pokladech faraonů, které jsou dodnes skryty kdesi v egyptské půdě. Řada fantastických, často překvapivých a někdy i zábavných příběhů překlenuje dobu delší než 2550 let staroegyptských dějin, počínaje staviteli pyramid Staré říše, jako byli Džoser nebo Cheops, až po poslední panovnici, královnu Kleopatru.
Autor prohledal staré archivy a objevil málo známé prameny. Přitom se mu podařilo také získat důvěrné informace z egyptologie. Například o tom, jak archeologové, stejně jako filmový hrdina Indiana Jones, pátrali v nilské deltě po Mojžíšově arše úmluvy. Anebo jak to bylo se zlatou rakví Achnatona, kacířského krále z Amarny a údajného otce Tutanchamona. Archeologové vycházejí z toho, že nádoba, v níž byla mumie, byla zničena již ve starověku vylupovači hrobů. Zdá se však, že tato domněnka je od základu mylná.
Aby se dostal ukrytým pokladům na stopu, přizval si Stanglmeier na pomoc i staré mýty a legendy Egypťanů. Narazil přitom na historky, které jsou děsivé a zároveň fascinující, jako například na legendu o hlavě Osirise. Ale nenalezené poklady faraonů nejsou zdaleka jenom v Egyptě. Autor poukazuje na to, že starověké skrýše s poklady na své objevitele čekají i jinde - například v Německu!
Obzvlášť briLantní je vyprávění o skandálu s Cheopsovou pyramidou, který se táhl dlouhá léta. Jeho iniciátoři vodili za nos miliony televizních diváků na celém světě, když jim ukazovali údajně přímý přenos z otevření tajné komory v Cheopsově pyramidě. Ale autor se nespokojil jen s tímto odhalením. Podle pramenů, které měl k dispozici, pokračuje v pátrání po Cheopsově pokladu zcela jiným a naprosto překvapivým směrem.
Stanglmeier si také obstaral informace z místních domorodých kruhů, přímo od takzvaných "vylupovačů hrobů", a vyhodnotil je, aby čtenáři zprostředkoval co možná nejpřesnější obrázek egyptských pokladů stále ještě ukrytých kdesi v písku. V zásadě ale jeho vyprávění spočívá na poznatcích renomovaných egyptologů. Ty občas nepostrádají určitou stopu ironie. Zní například neuvěřitelně, že odborná věda už po léta v Údolí králů hledá vodopád. Ale to, co vypadá jako vtip, je zcela vážná vědecká práce, opírající se o prastarou mapu ukazující cestu k pokladu.
Tato kniha je určena všem milovníkům starého Egypta, vášnivým hledačům pokladů a příznivcům starověkých záhad - a také všem těm, kdo dosud nezapomněli snít a neztratili touhu po dobrodružství. Vždyť třeba už zítra se může na světlo vynořit druhý Tutanchamonův poklad.

Moje hodnocení: 90%

Láska a jiné nemožnosti

14. září 2011 v 10:13
DĚJ:

Tento dojemný, ironický a upřímný román vysoce uznávané spisovatelky románů Ayelet Waldmanové nás provází cestou lásky, ztráty a bolestných absurdit moderního života. Když Emilii zemře její novorozená dcera, přivádí ji pohled na kterékoli jiné dítě k slzám. Středeční odpoledne trávená ve společnosti nevlastního syna - vševědoucího předškoláka Williama vytrubujícího do všech stran moudra své matky - ji tlačí na okraj vlastních možností. A když se jeho nekonečné dotazy začnou obracet ke smrti jejího miminka, Emilie je v koncích. Copak nikdo nechápe, jak časově náročná sebelítost vůbec je? Skrze mnohé nezdařené pokusy navázat vztah s Williamem si Emilie uvědomuje ironické kouzlo rodinného života.

Moje hodnocení: 99%

Oliver Nocturno 1: Upírova fotografie

9. září 2011 v 17:47
DĚJ:

Co se stane, když vyfotografujete upíra? Emalie, tvrdohlavé holce s prapodivnou minulostí se to podařilo. Úplnou náhodou vyfotila Olivera Nocturna a vůbec netušila, co tím všechno rozvíří. Oliver je totiž jiný než jeho krvežízniví upírští spolužáci, milující rodiče a jeho zákeřný starší bratr, který si nechává říkat Zlocius. Oliver je zkrátka o trochu víc člověkem než všichni ostatní. A to může být problém...

Moje hodnocení:80%

Taková nevinná lež

28. srpna 2011 v 10:54
DĚJ:

Jedna malá lež tentokrát způsobila rozvrat manželství…
Ali Kingstonová, šťastně vdaná žena se třemi dětmi, nemůže uvěřit tomu, že jediná schůzka v Covent Garden může obrátit její život na ruby. Ale každý den se přece nestává, že by vám k nohám padal zajímavý umělec, který je o patnáct let mladší než vy!
Když její manžel Ed zjistí, že mu Ali zalhala a místo se svou sestrou byla s jiným mužem, vyvodí z toho, že je mu nevěrná. V záchvatu vzteku vyhodí Ali z domu a to, co se zprvu jevilo jako nevinný románek, se vyvine ve vážnou známost. Navzdory snahám rodiny a přátel se usmíření jeví jako možnost vysoce nepravděpodobná. Teď je na řadě osud, aby rozdal svoje karty…

Moje hodnocení: 95%

Šifra mistra Leonarda - fakta

19. srpna 2011 v 9:44
DĚJ:

Snad nikdo neumí tak mistrně namíchat fantazii s realitou jako Dan Brown, obojí totiž dávkuje tak dokonale, že se jen stěží dá rozeznat, kde končí jedno a začíná druhé. A právě proto je tady Simon Cox. Tento mladý muž se rozhodl, že skutečnosti uvedené v románu si zaslouží samostatnou publikaci, protože jsou samy o sobě přinejmenším tak zajímavé jako Brownův příběh. Vždyť kolik z nás přesně ví, co je to vlastně Převorství sionské a zda opravdu existuje? Víme, o co jde věčným hledačům svatého grálu? Známe symboliku renesančních obrazů? Víme, kdo skutečně byla biblická Máří Magdalena? Pokud si odpověďmi nejsme nijak zvlášť jistí, nezoufejme. Od toho je tu náš podrobný, fundovaný průvodce, který nás bezpečně doprovodí všemi úskalími a na mnohá místa našeho oblíbeného románu vrhne úplně nové světlo.

Moje hodnocení: 85%

Zničená

15. srpna 2011 v 10:05
DĚJ:

V dubajském vězení za to, že byla znásilněna.. Autentický příběh francouzské muslimky, která se domnívá, že chce-li být šťastná, musí najít své kořeny a žít v souladu se svým náboženstvím. Odstěhuje se proto do jednoho z arabských emirátů Dubaje, aby tam nalezla klidný a naplněný život, o němž sní. Stane se však obětí znásilnění, a když se pokouší domoci spravedlnosti, je zatčena a v souladu s muslimským právem šaríja uvězněna za "mimomanželské sexuální styky". Na vlastní kůži tak poznává, jakým peklem může být život v zemi, kde ženy nemají žádná práva. S pomocí francouzských přátel a příbuzných se jí nakonec podaří vycestovat, aby mohla podat toto otřesné a živé svědectví.

Moje hodnocení: 98%

Tajemství šifrymistra Leonarda

12. srpna 2011 v 19:40
DĚJ:

Španělští autoři, původní profesí žurnalisté, nově pojali a rozpracovali náměty z velmi známého románu D. Browna Šifra mistra Leonarda, který v osobitě pojatých detektivních zápletkách nastolil mnohá polemická témata. Autoři se nebrání provokativnosti, uvádějí argumentaci z různých úhlů pohledu a dovádějí ji v některých případech na samou hranu literární fikce.

Moje hodnocení: 90%

Tvrdej chleba

8. srpna 2011 v 9:51
DĚJ:

Soubor básní od Charles Bukowského, známého rebela a provokatéra, napsaných před jeho smrtí v roce 1994 a vydaných posmrtně. Nejčastějším tématem jsou ženské, dostihy, peníze, literárno a chlast.
*
Basa básní známého ochlasty a hledače ryzího života. Co je tvrdší: týden starý chleba, nebo okoralá duše měšťáka? Trpíme více než zvířata? Za co nás ženy trestají? Seženu prachy na poslední dostih v životě?
*

Tvrdej chleba (anglicky The Continual Condition) je sbírka básní amerického spisovatele a básníka Charlese Bukowského z roku 2009, kterou sestavil autorův dlouholetý vydavatel John Martin. Bukowski, pověstný literární rebel, jehož přímý nespoutaný styl obdivovali už beatnici, píše ve své poezii o zoufalství, ubíjejících zaměstnáních, alkoholu, zhýralých ženách a o životě, o němž se sice dobře čte s čokoládou v posteli, ale prožít jej na vlastní kůži by bez ztráty rozumu nezvládl zřejmě nikdo. Stěžejní část knihy tvoří básně napsané nedlouho před autorovou smrtí v roce 1994.


Moje hodnocení: 85%

Ještě než umřu

1. srpna 2011 v 10:25
DĚJ:

Sedmnáctiletá Tessa má stejné pocity, touhy a plány jako její vrstevníci. Na jejich uskutečnění má ovšem podstatně méně času. Trpí leukémií v pokročilém stadiu a v takovém rozsahu, že není možná žádná další léčba. Tessa se smiřuje s neodvratným osudem svérázným způsobem: sepíše si seznam věcí, které by ještě chtěla stihnout, dokázat, zažít, a pokud jí zdravotní stav dovolí, pustí se bezhlavě do jejich plnění. Hluboká a pochopitelná lidská touha chovat se někdy jinak, než je běžné, porušit zákony, prožít skutečné dobrodružství, bláznivě se zamilovat, uniknout ze všednosti a konvencí se v kulisách umírání a omezeného času mění v napínavý a překotný boj o holé přežití, o samu podstatu lidské existence. Intenzivní příběh odkrývající pozadí zamotaných rodinných vztahů, skrytých bolestí, příběh o rodičovské, sourozenecké a partnerské lásce, příběh o smíření a pomíjivosti všedních problémů promlouvá svou neúprosností, nesentimentalitou a jednoduchostí ke všem generacím čtenářů.

Moje hodnocení: 99%

Hannibal: Zrození (kniha)

25. července 2011 v 8:44
DĚJ:

*Knižní předloha ke slavnému filmovému pokračování příběhu doktora Hannibala Lectera od autora Thomase Harrise. Podobně jako ve filmu se vracíme na začátek Hannibalova života, dozvídáme se více o jeho rodině a o jeho kořenech. Hannibal byl malý litevský chlapec, který žil v sídle hraběcí rodiny Lecterů. Druhá světová válka ale jejich životy změnila - rodiče i sloužící byli zabiti a zůstal jen Hannibal se sestrou Míšou. I její osud se ale brzo uchýlil ke konci. Vzpomene si Hannibal jak? A co udělá v momentě, kdy se tak stane?

*Osmiletý chlapec Hanibal musí společně s ostatními členy movité rodiny opustit pohodlné sídlo v Litvě a prchnout před postupujícím Hitlerovým vojskem do lesů. Dlouhé měsíce se pak skrývají v lovecké chatě. Při pádu sestřeleného bombardéru zahynou všichni až na Hannibala a jeho sestřičku Míšu. Je nesmírná zima a k dovršení neštěstí přitáhne do jejich chaty tlupa banditů zběhlých z německé armády. Hrůzy, které následují, obrátí Hannibalův život naruby. Recenze

Moje hodnocení: 95%

Macbeth

6. července 2011 v 18:04


DĚJ:

Jedna z vrcholných tragédií Williama Shakespeara je drama zločinu, svědomí a trestu a divadelní sonda do hlubin lidské duše, z nichž se rodí zlo. Macbeth, skotský šlechtic a hrdina, člověk obddivovaný a uctívaný všemi, v této hře podlehne ctižádosti a touze po moci natolik, že se dopustí zločinu nejtěžšího - krvavé královraždy. Tato nejkratší a nejsevřenější Shakespearova tragédie má strhující rytmus a akčnost, psychologickou hloubku, je to hra úderná i básnická, drama strmého vzestupu a pádu. Macbeth se vraždou domůže moci nejvyšší, stane se králem, ale aby si moc udržel, musí vraždit dál, brodí se krví, stává se nelidskou bestií, netvorem, co chvíli křičí na jevišti svěšta, jen aby poznal, že jeho život je pustý žvást idiota, jen hluk a vřava - a neznamená nic.

Moje hodnocení: 95%

Julius Caesar

12. června 2011 v 8:49

DĚJ:

Římské ulice zaplní veselící se občané, protože probíhají Luperkálie - výročí vzniku Říma. Je však ještě jeden důvod k oslavě: Julius Caesar se vrací z vítězné bitvy proti Pompejovi. Caesara zdraví jásající dav. Náhle uslyší, jak na něj někdo volá: "Id březnových se střez!" Caesar tomu však nevěnuje pozornost. Průvod pokračuje, ale dva římští šlechtici zůstávají vzadu. Je to Brutus a Cassius, kteří se obávají, aby Caesar nezačal být příliš ctižádostivý.
Nebezpečný Cassius Caesar není spokojen. Vidí Cassia a hned vysvětluje mladému vojákovi Marcu Antoniovi, proč ho nemá rád. Caesar jde dál, ale Casca, další senátor, vypráví Brutovi a Cassiovi, že Caesar třikrát odmítl korunu jen proto, že si to lid nepřál. Důvodem Cassiovy zlosti je tedy zklamání.
Spiknutí Cassius si dohodne schůzku s Cascou. Oba se shodují na tom, že Caesar je hrozbou pro Řím a musí tedy zemřít. Potřebují však také Brutovu podporu, protože ten je velmi oblíbený mezi lidem. Brutus nechce, aby Římu vládl tyran, ale Caesara má rád jako přítele. Dohaduje se sám se sebou, ale nakonec se rozhodne, že Caesar musí být zabit. Právě když žádá svého služebníka, aby zjistil přesné datum (zrovna nastávají březnové idy), buší na vrata Cassius se skupinou mužů. Těmi jsou další spiklenci z řad římské šlechty - Trebonius, Decius, Casca, Cinna a Metellus. Cassius vysvětluje, že chtějí Caesara zabít ještě téhož dne na Kapitolu. Brutus souhlasí, ale prohlásí, že při tom nesmí zemřít Marcus Antonius.
Calpurniin sen Caesarova žena Calpurnina má noční můru. Viděla ve snu, jak socha jejího muže krvácí. On jí odpoví, že jestli jí to udělá radost, na Kapitol nepůjde. Když to uslyší spiklenec Decius, řekne mu, že senátoři mu chtějí okamžitě nabídnout korunu. Caesar okamžitě mění své rozhodnutí a odchází. Nic nedbá na varování svého učitele Artemidora, který se o spiknutí doslechl.
Caesarova smrt Spiklenci obklopí Caesara, Brutus mu poklekne u nohou a společně vrazí své dýky do Caesarova těla. Ten ještě spatří, že mezi vrahy je i starý přítel Brutus a pronese slavnou větu: "I ty, Brute?" Vražda vyvolá mezi senátory vřavu, kterou se snaží uklidnit Brutus. Rozhněvaný Marcus Antonius jen žádá, aby směl promluvit na Caesarově pohřbu.
Pohřeb CaesaraShromáždil se obrovský dav o čeká na Brutovo vysvětlení, proč musel Julius Caesar zemřít. Brutus říká, že Caesar by nadělal ze všech otroky, a lid mu uvěří. Pak se však objeví Marcus Antonius, jenž nese Caesarovo tělo. Pláče nad ním a oznamuje, že Caesar odkázal veškeré své bohatství lidu. Občané jsou dojati a slibují mu podporu.
Občanská válka Antonius se spojil s Caesarovým synovcem Octaviem a se statečným generálem Lepidem. Toho chce ovšem odstavit, aby získal větší moc a více peněz. Brutus a Cassius uprchli z Říma a sbírají vojsko. Brutus ale odmítne strategii Cassia a rozhodne se pro vlastní, méně rozumný plán. Mají se utkat s nepřáteli u Filipp. Brutus najednou uslyší Caesarova ducha, který prohlásí, že se s ním u Filipp shledá. Duch zmizí a vyděšený Brutus se těžko vzchopuje.
Na filippské pláni Vojevůdci nepřátelských armád se naposledy pokoušejí dojednat mír. Je však jasné, že dojde k boji. V průběhu bitvy jsou Cassiovy jednotky rozprášeny Antoniovým vojskem. Brutova armáda ale vítězí nad Octavianovou. Zoufalý Cassius prchá a vidí, že se blíží nějací vojáci. Posílá svého druha Titinia, aby zjistil, zda jde o spojence nebo nepřátele. Cassius je krátkozraký, a tak nařizuje sluhovi Pindarovi, aby mu řekl, co se děje. Pindarus vidí, že Titinius je obklopen vojáky a domnívá se, že byl zajat nepřítelem. Pro Cassia to je poslední rána, prosí Pindara, aby mu podržel meč, jímž zabil Caesara, a spáchá sebevraždu. Vojáci kolem Titinia byli však Brutus a jeho muži. Když uvidí Titinius svého přítele mrtvého, i on si vezme život. Ve druhé části bitvy se Brutus s hrstkou věrných marně brání, a když jednoho po druhém prosí, aby ho zabili, všichni odmítají. Naléhá na ně, aby uprchli. Zůstává jen sluha Strato, který Brutovi podrží meč, kterým se následně Brutus zabije.
Přicházejí vítězové Poté, co naleznou Bruta mrtvého, dávají Octavianus s Antoniem milost všem jeho věrným. Antonius vzdává hold Brutovi za to, že Caesara zabil pro dobro státu a ne pro osobní zisk.

Moje hodnocení: 90%

Romeo a Julie

8. června 2011 v 8:47

DĚJ:

Světově známy příběh lásky z angličtiny přeložil a poznámku překladatele napsal Martin Hilský. V Poznámce překladatele Martin Hilský píše: "Obrovská síla a univerzálnost této tragédie spočívá v tom, že intimní příběh osudové lásky je zmarněn intolerancí a nenávistí lidí kolem. Klíč ke konkrétní podobě této nenávisti není v Shakespearově textu, ale ve společnosti, v níž se tato tragédie hraje a v níž je vnímána. Shakespeare nemusel napsat konkrétní důvody sváru Monteků a Kapuletů, protože ty si každá doba a každá společnost, včetně té dnešní, vždycky napíše sama."

Moje hodnocení: 99%

Poprask v lunaparku

6. června 2011 v 8:51

DĚJ:

První tajný deník desetileté Flippi, mladší sestřičky Jojo, kterou čtenářky dobře znají už z předchozích vyprávění Hortense Ullrichové vycházejících v edici Romana. Flippi ve svém deníčku vylíčila svoje nezapomenutelné prázdniny plné taškařic. Strávila je v zábavním lunaparku, kde její maminka šije kostýmy pro strašidla, čarodějnice, duchy a kouzelníky. Flippi je tu samozřejmě ve svém živlu a co chvíli způsobí nějakou pohromu. a také poprvé pozná, že kluci nejsou jen pro zlost.

Moje hodnocení: 90%

A kdo má rád mě?

4. června 2011 v 8:42

DĚJ:

Sven je fakt boží a Jojo to dobře ví. Ve svých deníkových zápisech od nového roku do předvečera svátku zamilovaných to nijak neskrývá. Nebyla by to ale ona, kdyby její šťastné dny neprovázely všemožné patálie. A za všechno může její kamarádka a odbornice přes romantiku Lucila: pořád jim dělá třetího, radí jim a stýská si, že ona kluka nemá. A tak jí musí Jojo nějakého najít, třeba i s pomocí třeštidla Flippi. Jestlipak to boží Sven všechno vydrží?

Moje hodnocení: 90%

Krátký druhý život Bree Tannerové

1. června 2011 v 18:54

DĚJ:

V další neodolatelné kombinaci nebezpečí, tajemství a romantiky rozehrává Stephenie Meyerová strhující příběh Bree Tannerové, členky armády novorozených, kteří se připravují k útoku na Bellu Swanovou a Cullenovy a na nevyhnutelný střet, jenž přinese tragické vyvrcholení. Bree Tannerová si život, který žila předtím, než získala dokonalé smysly, nadlidské reflexy, ohromnou sílu a neodolatelnou touhu po krvi, sotva pamatuje. Zato ví, že život, který žije s ostatními novorozenými upíry, má několik jistot a několik pravidel: hlídej si záda, nepřitahuj na sebe pozornost a hlavně to stihni domů do úsvitu, jinak zemřeš. Bree získá mezi novorozenými nečekaného spojence a přítele v Diegovi, který se stejně e jako ona snaží zjistit něco víc o jejich stvořitelce. Jakmile si oba uvědomí, že novorození jsou jen figurky v partii větší, než si vůbec dokázali představit, musí se Bree a Diego rozhodnout, na kterou stranu se postaví a komu budou věřit. Ale když je všechno, co víš o upírech, založeno na lži, jak poznáš pravdu?

Moje hodnocení: 98%

Zlaté srdce Tracy Beakerové

29. května 2011 v 9:29

DĚJ:

Začalo to na Valentýna Na Skládce, tedy v dětském domově, slaví všichni svátek svatého Valentýna, ale Tracy Beakerové připadají všechna ta přáníčka a dárečky sentimentální a trapná… dokud sama také nedostane dárek! Malý Péťa by s ní totiž rád chodil, a proto se rozhodne, že jí dá velmi drahocenný přívěšek po babičce - zlaté srdce. Tracy je nadšená - musí mít obrovskou cenu! Třeba by ho mohla prodat za spoustu peněz nebo ho vyměnit za něco ještě lepšího! Může se stát, že se i Tracy Beakerová zamiluje?

Moje hodnocení: 90%

Svět podle Garpa

28. května 2011 v 18:26

DĚJ:

Proslulý román Johna Irvinga líčí život a názory fiktivního spisovatele T. S. Garpa. Jako syn excentrické Jenny Fieldsové, která si usmyslela mít dítě bez manžela, dospívá Garp pod jejím vedením v dosti svéráznou osobnost. Po maturitě odjíždějí s matkou do Vídně, oba se stejným cílem: začít psát. Jenny sepíše svůj životopis Sexuálně podezřelá, kterým se rázem proslaví, a stane se vůdčí autorkou ženského hnutí. Garp zase napíše povídku, aby se mohl oženit s Helenou, ochotnou vzít si jedině spisovatele… Garp ale není výrazný spisovatel a ve své poněkud afektované tvorbě se vypořádává po svém s nejosobnějšími, stále bolestnějšími prožitky, jež jakoby přímo zhmotňovaly děsivé představy, které ho coby starostlivého manžela a otce pronásledují. Proslaví se až svým bulvárním románem Svět podle Bensenhavera, role veřejné osoby ho však zaskočí opět nepřipraveného. Přestože je Irvingův groteskní román plný komických situací, dotýká se citlivých a aktuálních témat dnešní civilizace - otázky individuality osobnosti, sexuality, ženského hnutí, násilí a strachu z neštěstí a ze smrti.

Moje hodnocení: 98%

Na západní frontě klid

10. května 2011 v 8:31

DĚJ:

Nejslavnější autorův román z prostředí první světové války vypráví o generaci chlapců, kteří v roce 1914 rovnou ze školních lavic, s vlajícími prapory, nadšením a vojenskou hudbou táhli na jatka války, odkud se vrátili zničeni na duchu i na těle, přestože unikli smrtícím granátům. Román je krutou obžalobou a pravdivým obrazem tragédie války, která nezabíjí jednotlivce ale mrzačí celé generace, nejstrašnější není výbuch granátu, ale zasažené lidské srdce…

Moje hodnocení: 100%
 
 

Reklama