Herci

David Morse

4. července 2010 v 10:49
David Morse se narodil 11. 10. 1953 v Massachusetts, USA. Po maturitě strávil šest let se souborem Boston Repertory Theater. Pak studoval herectví v New Yorku u Williama Espera. Uplatnil se na Broadwayi, ale i mimo něj. Na začátku 80. let spoluzakládal v Los Angeles soubor Left Coast Repertory. Účinkoval na tamních scénách. V televizi se prosadil postavou doktora Jacka Morrisona v populárním nemocničním seriálu "St. Elsewhere". I nadále působil především v TV, kde mj. vytvořil hlavní úlohu v seriálu "Big Wave Dave's".
Filmu se více věnuje až od poloviny 90. let, kdy na sebe upozornil několika výraznými hereckými kreacemi: maloměstský šerif Joe Roberts, který se marně snaží pomoci svému násilnickému bratrovi, v psychologickém kriminálním snímku na motivy Springsteenovy písně Vyvrhel. Zahrál si ve filmech "Křižovatka smrti", "Zelená míle", "Dvanáct opic", "Skála" aj. V současné době pracuje na dalších filmech.
Do seriálu se vrátil, když si střihnul krátkou roli nepříjemného pacienta a policisty v seriálu "Dr. House."
google.cz

Sela Ward

23. června 2010 v 18:44
Sela Ward se narodila 11. 07. 1956 v Meridian, Mississippi, USA.
Je nejstarší ze čtyř dětí elektroinženýra. Vystudovala umění a propagaci na University of Alabama. Pak odešla do New Yorku, kde pracovala v reklamní agentuře. Navzdory poměrně malé postavě (170 cm) se uplatnila jako modelka.
Roku 1983 se přestěhovala do Los Angeles a začala se věnovat herectví.
Působila převážně v TV, kde vytvořila jednu z hlavních úloh v dramatickém seriálu z prostředí vojenské základny Emerald Point N.A.S. (1983-84) a v dalších seriálech účinkovala jako host, mj. "Právo v Los Angeles", "Christine Cromwell", "Noční soud" a " Frasier" . Její nejznámější rolí se stala postava módní návrhářky Teddy Reedové v populárním seriálu o osudech čtyř sourozenců "Sestry", za niž dostala cenu Emmy 1994 a byla nominována na Zlatý glóbus.
Její další úspěšnou rolí byla titulní postava rozporuplné reportérky v TV snímku Skoro zlatá: Příběh Jessicy Savitchové (nominace na cenu Emmy). Za hlavní roli Lily Manningové v dramatickém TV snímku " Čas od času" získala Zlatý glóbus 2000 a cenu Emmy 2000. Objevila se v několika epizodách seriálu "Dr. House", kde ztvárnila bývalou přítelkyni Gregory House.
Ve filmu vytvářela většinou dekorativní úlohy, jako např. zavražděnou manželku pronásledovaného doktora v akčním thrilleru Uprchlík.
Roku 1992 se provdala za herce Howarda Shermana.
osobnosti.cz

Anne Dudek

23. června 2010 v 18:35
Anne Dudek se narodila 22. 03. 1975 v Massachusetts, USA. Vystudovala Northwestern University v Chicagu. Je vdaná za malíře Matthewa Hellera, se kterým má své první dítě, syna jménem Akiva narozeného 14. prosince 2008. Nejvíce se proslavila rolí Amber v seriálu Dr. House, kde hrála vedlejší roli doktorky a hlavně přítelkyni Dr. Wilsona. Kromě tohoto seriálu se objevila i v mnoha dalších - "Čarodějky", "Zákon a pořádek", "Velká láska", "Sběratelé kostí", "Vražedná čísla" aj.
Mimo jiné hraje také v divadle, jejím debutem je postava v Brodwayské hře Wrong Mountain. Vyhrála ocenění Connecticut Critics Circle Award za svou roli ve hře The Glass Menagerie.
google.cz

Olivia Wilde

23. června 2010 v 18:24
Olivia Wilde se narodila 10.3.1984 jako dcera dvou novinářů v New Yorku a vyrůstala ve Washington D.C. Absolvovala Phillips Academy v Andover, kde studovala herectví. V tomto období účinkovala ve více jak 20 školských praktických cvičeních. V létě se přestěhovala též do zahraničí. V Irsku studovala na Gaiety Shool of Acting v Dublinu. Krátce po studiu se přestěhovala do Los Angels, kde se přihlásila do castingové agentury. Tam dostala úlohu ve filmu s Elishou Cuthbert - "Sexbomba odvedle". Následně se rozhodla, že se bude věnovat herectví. Krátce na to dostala roli ve filmě Skin. Hned potom dostala roli divoké Alex Kelly v seriálu The O.C., který produkuje televizní stanice FOX. Tento seriál po třinácti dílech opustila. Ale nebyl to konec její kariéry.
Naopak zahrála si ještě v mnoha filmech jako "Žhavé nápady", " Alpha Dog",
"Fix" nebo "Rok jedna". V roce 2003 se provdala za dokumentaristu Tao Ruspoli.
Do seriálu "Dr. House vstoupila, když se rozjela čtvrtá série.
osobnosti.cz

Kal Penn

23. června 2010 v 18:13
Kal Penn se narodil 23. dubna 1977 v Montclair v New Jersey. Narodil se jako Kalpen Modi a herectvím (včetně tance) se začal zabýval už na střední škole v newjerseyském Farmingdale ve Fine and Performing Arts Center. Na sklonku 90. let začínal na divadle a po přesunu do Los Angeles zahájil studia na University of California.
Začal se objevovat v seriálech jako je Buffy, zabíječka upírů nebo Pohotovost. V té době se také začal objevovat ve filmu, kde dostával vesměs menší party vycházející vstříc jeho indickému původu. Průlom v jeho herecké kariéře představovala postava mladíka s těžko zapamatovatelným jménem Taj Mahal Badalandabad v komedii Sexy párty. Pod komedií Zahulíme, uvidíme, kde hrál jednu z hlavních postav, je podepsán také jako jeden z asistentů produkce.
V Dr. Houseovi se objevil na počátku čtvrté série.
Na svém kontě má dvaadvacet filmových a televizních titulů.
google.cz

Peter Jacobson

23. června 2010 v 18:07
Peter Jacobson se narodil 24. 03. 1965 v Chicagu v USA.
Ve 23 letech absolvoval
Brown University, poté studoval na divadelní škole Juilliard v New Yorku. Hrál v celé roli filmů se a mihnul se i v seriálech, ale vždy jen ve vedlejší roli.
První příležitost dostal ve filmu "Může to potkat i vás" z roku 1994. Následující léta natočil spoustu filmu, ovšem byly to jen kratší roličky. Hrál např. v "Spiknutí", "Soukromé neřesti", "Pozor na Harryho" nebo ve filmu "Lepší už to nebude." V posledních letech se také věnoval práci na filmu - mihl se jako učitel v "Transformers", hrál ve filmu "Dobrou noc a hodně štěstí".
Hrál i v seriálech, většinou se objevovall v epizodních rolích. Vidět jsme ho tak mohli např. v "CSI: Miami", "Will a Grace" či "Pohotovost." Zahrál si i víceepizodní role v seriálech "Zákon a pořádek" a "Po právu." Jeho významný seriálová role je samozřejmě ta v seriálu "Dr. House", kde se objevil ve čtvrté sérii jako jeden z lékařů ucházející se o místo v Gregově týmu.
google.cz

Jesse Spencer

13. prosince 2009 v 10:23
Jesse Spencer se narodil 12.února 1979 v Melbourne v Austrálii. Má ještě dva sourozence. Jeho rodiče se "proslavili" tím, že založili kontroverzní politickou stranu.
V osmi letech se stal členem Australského chlapeckého sboru a celé dětství hrál na housle. Po seznámení s Billem Shanksem, který přesvědčil jeho rodiče, aby ho vzali na konkurz, začal Spencer dělat pokroky jako herec. Nastoupil jako záskok v muzikálu Já a král a později jako Kryštůfek Robin v muzikálové verzi Medvídka Pú. V roce 1994 se objevil v seriálu Time Trax.
Když dospěl do věku, kdy měl nastoupit na střední školu, přihlásil se na Skotskou kolej v Melbourne. Ve druhém ročníku se ucházel o roli, která mu mohla změnit život a uspěl. Zahrál si roli Billyho Kennedyho v australské mýdlové opeře Sousedé.
V roce 2003 si Spencer zahrál hned v několika filmech - Plavat proti proudu, Holky z lepší společnosti a Smrt pod ochranou církve. I když filmy nebyly moc úspěšné, Spencer se představil divákům v USA a ve Velké Británii.
A právě v Londýně se dozvěděl, že dostal roli doktora Chase v seriálu Dr. House. Přitom o ni málem přišel právě kvůli svému původu a australskému přízvuku.
Zahrál si ve filmu Flourish, který produkovala jeho přítelkyne Jennifer Morrisonová.

Jennifer Morrison

1. prosince 2009 v 19:16
Jennifer Morrison se narodila v roce 1979 v Chicagu v bohaté čtvrti Arlington Heights. Svou kariéru začala už jako desetileté dítě, kdy se stala dětskou modelkou. Ona sama své kariéře dětské modelky nepřičítá velkou váhu. V dětství se dále intenzivně věnovala tanci. Také hrála na klarinet ve školním orchestru, hrála fotbal a dělala roztleskávačku.
Její popularita dramaticky stoupla v roce 1994, když si ve svých patnácti letech zahrála ve filmovém dramatu Křižovatka po boku Sharon Stone a Richarda Gerea. V témže roce si zahrála ve filmu Zázrak v New Yorku. Na další filmovou roli si počkala pět let - pak ji obsadili do hororu Ozvěny mrtvých.
Po absolvování univerzity v Chicagu se přestěhovala do Los Angeles, kde chtěla zkusit štěstí. Záhy po přistěhování se její životopis začal naplňovat různými rolemi ve filmech a seriálech. Zahrála si ve filmu Městská legenda 2 a v seriálech Dotek anděla a Dawsnův svět. V roce 2003 si zahrála v komedii o skateboardistech Skřípění. V roce 2004 si zahrála ve filmu Přežít Vánoce. Po těchto rolích se Jennifer Morrison stala kandidátkou na roli dr. Cameronové, kterou nakonec opravdu dostala.
V roce 2007 dostala nabídku ztvárnit roli ve videohře Command and Conquer 3: Tiberium Wars, byla zařazena mezi 10 nejpřitažlivějších žen televizní obrazovky a její přítel Jesse Spancer ji požádal o ruku.
V roce 2007 natočila komedii Ten největší a televizní film Vražda princezny Diany.
Jennifer Morrison se vrhla i na produkci - přivedla na svět film Flourish. V srpnu 2007 zrušila zásnuby se Spancerem.

Omar Epps

26. listopadu 2009 v 19:15
Narodil se 23.července 1973 v newyorském Brooklynu a už od dětství se věnoval herectví. Zaměřil se na role drsných, rázných mladíků, které nejlépe odpovídaly jeho sebevědomé a neústupné povaze. Navštěvoval střední školu hudby, výtvarného umění a dramtického umění Fiorella F. LaGuardii v New Yorku. K umění ho přivedla jeho matka. Jeho talent je ovšem mnohostranný. Kromě herectví založil roku 1991 se svým bratrem rapovou skupinu jménem Wolfpak, občas vystupoval jako taneční doprovod popové hvězdy Queen Latifah a nedávno napsal scénář k romantické komedii. Několikrát i sám režíroval.
První velkou roli dostal Epps v roce 1992 ve filmu Respekt. Po tomto snímku natočil filmy První liga 2, Program a Holé lebky. V devadesátých letech byl obsazen do jedné z vedlejších rolí v seriálu pohotovost. I to mu jistě pomohlo, když se za pár ucházel o roli v Dr. Housovi.
Po Pohotovosti si zahrál ve filmu Poprvé za mřížemi a ve filmu Poldové a parchanti. I když tento film na kritiku dojem neudělal, Epps si brzy napravil reputaci ve filmu Svatba mého nejlepšího přítele. Kromě toho si zahrál též v thrilleru Právo silnějšího. Objevil se v komedii Velký průšvih a v televizním snímku Rozsudek. V roce 2004 se objevil ve filmu Ring volný, kde sehrál patrně nejvyzrálejší roli před Dr. Housem. Téhož roku ho diváci mohli vidět i ve filmu Zlatíčko. Poté už si střihnul roli dr. Formana v seriálu Dr. House.
Epps je ženatý se zpěvačkou Keishou Spivey a má s ní dvě děti.

Robert Sean Leonard

26. listopadu 2009 v 18:59
Herec, který se narodil 28.února 1969 ve Westwoodu ve státě New Jersey, začínal především divadelními rolemi. Poprvé se na jevišti objevil v roce 1981 v roli Feriny Lišky v muzikálu Oliver!. V následujících dvou desetiletích vystupoval na Broadwayi v divadelních hrách. V roce 1993 byl dokonce nominován na cenu Tony. Cenu nezískal, ale v roce 2001 si to vynahradil. V roce 2003 byl na cenu Tony nominovám znovu za hru Cesta dlouhým dnem do noci.
Zkušenosti před kamerou také nepostrádá - v roce 1989 se objevil ve filmu Společnost mrtvých básníků. V roce 1990 si zahrál ve filmu Pan a paní Bridgeovi. V roce 1993 se objevil ve třecg větších rolích ve filmech Swing Kids, Married to It a Mnoho povyku pro nic. V roce 2001 se s Umou Thurman a Ethanem Hawkem setkal ve filmu Přiznání.
I když účinkuje v seriálu Dr. House, divadla se vzdát nechce.

Lisa Edelstein

24. listopadu 2009 v 17:46
Lisa se narodila 21.května 1967 v Bostonu a vyrůstala v New Jersey. Talent pro zvládání komplikovaných rolí rozvíjela v Tischově umělecké škole při Newyorské univerzitě. V New Yorku se však nevěnovala jen studiu - pod přezdívkou Lisa E pronikla na klubovou scénu a stala se hvězdou nočních vystoupení. Sama napsala muzikál, ke kterému složila i hudbu a samozřejmě vystupovala v hlavní roli. Positive me - tak zní jméno muzikálu - mnozí považují za jeden z prvních pokusů přivést na jeviště problematiku AIDS. O Lisu Edelstein po tomto výtvoru projevila zájem televize MTV, kde moderovala pořad Awaje in the Wild Side. Lisa není na toto své životní období moc pyšná. Přesto i díky němu pronikla zanedlouho na televizní obrazovky a zahrála si v mnoha seriálech. Zahrála si prostitutku a studentku v Západním křídle, transsexuálního přítele Jamese LeGrose v Ally MvBealové, lesbičku v Příbuzenstvu, ortodoxní židovku v Rodinném právu a přemdět romantických představ Jamese Spadera v seriálu The Practice. Objevila se i na stříbrných plátnech a ukázala se ve vedlejších rolích ve filmech Lepší už to nebude, Po čem ženy touží, Rabín kněz a krásná blondýnka a Bláznivá školka. Všechny role ovšem byly jen předehrou k roli dr. Cuddyové v seirálu Dr. House.
Žije ve starém domě v klidné oblasti Los Angeles s kočkou a třemi psy. Intenzivně se věnuje charitativní práci pro společnost, která provozuje největší záchrannou stanici po opuštěná a týraná zvířata. Je vegetariánka a cvičí jógu.

Hugh Laurie

24. listopadu 2009 v 17:26
Hugh Laurie - celým jménem James Hugh Calum Laurie - se narodil 11.června 1959 v Oxfordu. Má tři sourozence - dvě sestry a bratra. Jeho otec byl praktickým lékařem, jeho matka byla v domácnosti a starala se o děti. Laurieho dětství dominovala silná vazba na matku. Měl s ní rozdílný vztah než s otcem, ke kterému choval velkou úctu a měl pocit, že ho trochu zklamal. Hugh Laurie sám o sobě řekl, že byl těžko zvladatelné dítě.
Dá se říct, že kvůli otci šel studovat na Dragon School (slavná přípravka k Oxfordu) a pak na Eton (jedna z nejprestižnějších soukromých středních škol), aby nakonec začal studovat na Cambridgeské univerzitě. Otec Hugha Laurieho doufal, že syn půjde v jeho stopách, ovšem Laurie přiznává, že o tento obor neměl nejmenší zájem a z medicíny za čas vycouval. Nabízí se zde zvláštní cesty osudu - mladý muž, který vycouvá z medicíny proto, aby se stal hercem, se o mnoho let později proslaví právě rolí lékaře.
Laurieho oblíbeným sportem bylo veslování, ve kterém se dokonce stal celkem úspěšným. V době, kdy studoval Cambridge, patřil mezi veslařské přeborníky.Později zjistil, že jeho otec v tomto sportu také vynikal a dokonce reprezentoval svou zemi na olympijských hrách.
Na univerzitě se Hugh Laurie poprvé setkal i se svou budoucí profesí - herectvím. Našel si cestu do slavného divadelního spolku Footlights Dramatic Club. V roce 180-1981 se stal předsedou tohoto spolku. Jeho zájem o herectví však stále nebyl jinak vážný - jednak kvůli jeho sportovnímu zájmu, jedna kvůli názorům Angličanů, že herectví není nic moc. Přesto účast v divadelním spolku přinesla Lauriemu zkušenosti a známosti - seznámil se zde s Emmou Thompsonovou, která ho později seznámila s nadějným scénaristou Stehnem Fryem. Laurie a Fry společně vytvořili skeč s názvem Pásky ze sklepa, který přihlásili do soutěže na Edinburghském festivalu a slavili s ním úspěch. Skeč vyhrál a oběma tvůrcům vynesl smlouvu i televizní nabídky. Laurie se podílel na epizodách seriálu Není proč si lámat hlavu!, pořadu Alfresco a zahrál si v komediálním seriálu Černá zmije. Po několika sériích Černé zmije se Laurie objevil spolu s Fryem v seriálu Kousky Frye a Laurieho. Seriál zaznamenal velký úspěch a byl prvním hvězdným okamžikem Laurieho kariéry. Dalším úspěšným seriálem byl Jeeves a Wooster, který se vysílal v letech 1990-1995 a měl opravdu velký úspěch. V polovině devadesátých let šel Laurie od úspěchu k úspěchu a upevňoval své postavení jako stálice britské televizní zábavy. A pak přišel film...
Laurie se častěji začal objevovat na filmových plátnech. V roce 1992 to byli Petrovi přátelé, v roce 1994 ve Špendlíku na motýla a v roce 1997 ve filmu Pidilidi. K tomu propůjčil hlas animovaným postavičkám ve filmech Pomsta Sněhové královny a Ošklivé káčátko. Film, ve kterém Laurie doopravdy zazářil (alespoň podle fanoušků a kritiků) byl Rozum a cit, který byl natočen v roce 1995. Zajímavé jistě je i to, že další Laurieho rolí byl nohsled Jasper - pomocník Cruelly DeVil ve filmu 101 dalmatinů.
V roce 1996 Hugh Laurie také prorazil jako spisovatel - vydal knihu Obchodník se zbraněmi, která se stala úspěšnou jak v Británii tak v USA.
Poté Laurie pokračoval v rozjeté kariéře a zahrál si v Madam Bete a ve filmech suart Little 1 a Stuart Little 2. Nadaboval mnoho televizních reklam a animovaných pořadů. K jeho poluparitě výrazně přispěla i jeho role ve filmu Já a mé přízraky. Na konci 90.let se Laurie objevil v několika televizních projektech. V roce 2003 si poprvé zahrál lékaře v minisérii Čtyřicátníci.
V roce 2004 se víceméně náhodou dostal k roli doktora Gregoryho House v seriálu Dr. House, která mu změnila život.
Jeho kariéra ovšem pokračuje dál. V roce 2007 přijmul roli v chystaném filmu Králové ulice.
V soukromí je Laurie ženatý s divadelní ředitelkou Jo Greenovou a vychovává s ní tři děti. Laurie vášnivě miluje motorky a hudbu. Léčil se s depresemi, které odhalil v roce 2002 podle své náladovosti. Sám říká, že se diví, jak to s ním ostatní mohli vydržet. Zároveň prohlásil, že terapie mu velmi pomáhá. Hugh Laurie miluje knihy a box. Je opravdu univerzální - je hercem, spisovatelem, veslařem, sportovcem, motorkářem, hudebníkem a kdo ví, čím dalším.
 
 

Reklama