1.řada

1.22 Líbánky

15. července 2010 v 10:41
Oficiální název: Honeymoon
Premiéra: 24.květen 2005
Děj: House a Stacy spolu sedí v restauraci a čekají na Stacyina manžela Marka. Chvíli se dohadují, jestli se vůbec ukáže (už dvakrát zmeškal termín v Houseově ordinaci), ale pak Mark dorazí a je překvapený, že na něj čeká House. Jejich setkání by těžko mohlo probíhat hůř: House a Mark si vyměňují jízlivé poznámky a Mark si naschvál dá pivo s tím, že je zdravý. O několik vteřin později ztrácí vědomí. Přijíždí ambulance a ukáže se, že House všechno předem naplánoval a dal Markovi do piva sedativa, aby ho mohl v nemocnici vyšetřit. I ambulanci měl předem objednanou a přijela přesně načas. Závěry testů jsou bohužel velmi mlhavé a nejasné. Huse přezíravě nařizuje lapromatomii (v podstatě chirurgický průzkum těla), a sám celou noc stráví zkoumáním záznamů, jako by byl posedlý myšlenkou dokázat Markovi, že se mýlil a že je opravdu nemocný. Povšimne si nepatrného chvění ve střevech a jeho tým se přiklání k diagnóze Alzheimerova nemoc - v Markově věku neobvyklá, ale teoreticky možná. House posílá Foremana a Chase na průzkum do Stacyina a Markova domu. Mezitím Cameronová vyloučí Alzheimera. Marcovi je vyšetřen mozek a je proveden test paměti. Nic však není zjištěno. Testy ukazují, že je dokonale zdravý, avšak umírá. Postupně ochrne. Při záchvatu paniky málem přestane dýchat. House má podezření na akutní intermitentní porfyrii, ale aby mohl tuto diagnózu potvrdit, musel by vyvolat záchvat, což by pacienta ohrožovalo na životě. Přesto to chce zkusit a Stacy souhlasí, ale Mark je proti. Stacy se ocitá v obdobné situaci jako před lety s Housem a i tentokrát rozhoduje sama za svého muže - House je jen její prostředník a v nestřeženém okamžiku píchne Markovi injekci. Test potvrdí Houseovu diagnózu a Mark může začít s léčbou, to ovšem znamená, že si nějaký čas pobude v nemocnici Princeton-Plainsboro. Cuddyová nabízí Stacy místo odborného poradce v nemocnici a ta souhlasí - pokud to nebude vadit Houseovi. Ten není moc nadšený, přesto nakonec souhlasí. V posledních záběrech první řady seriálu vidíme House, jak se doma pokouší chodit bez hole - jako by se snažil zapomenout na posledních pár let, během kterých přišel o svou pohyblivost i o Stacy. Když znejistí, změní se soundtrack na píseň "Vždycky nemůže mít to, co chceš" a kamera z ptačí perspektivy sleduje pilulku vidocinu, letící do úst.
Vedlejší děje: *Cameronová se snaží od Stacy zjistit, jaký House byl před svalovým infarktem.
Diagnóza: špatná - břišní epilepsie, Alzheimer, encefalitida; správná - porfyrie
Klíčový okamžik: "Žena, se kterou jste žil?"ptá se Cameronová, aby se ujistila, že Stacy je skutečně tou, za jakou ji považuje. "To je její indiánské jméno,"říká House, aniž by hnul brvou. "Podle řidičáku se jmenuje Stacy."
Žena-se-kterou-žil také není ráda, když House začne pátrat po tom, co k němu cítí. "Chceš říct, že tě pořád miluju? Že bych měla opustit svého umírajícího manžela a utéct s tebou do Ria?"
Hůl: Možná je to také nervozitou i z toho, že do nemocnice dorazila jeho bývalá přítelkyně, ale House si v téhle epizodě se svou holí hraje víc, než tomu bývá obvyklé. Poklepává s ní o zem, pohrává si se žaluziemi, založí si ji za hlavu, ale nakonec ji odhodí a snaží se chodit bez ní.
Postřehy:
 • House si už zase míchá alkohol a léky. "Přestaňte se dívat na tu podezřele prázdnou láhev,"okřikne své kolegy poté, co celou noc zkoumal záznamy z Markovy operace.
 • Z předchozích epizod už víme, že gynekologicko-porodnické oddělení má lepší čekárnu, ale teď se dozvíme, že mají i lepší vybavení - právě odsud House ukradne monitor, aby si mohl lépe prohlédnout Markova střeva.
 • Když House krade monitor, obejde se bez hole, ale to jen proto, že se opírá o vozík, který tlačí před sebou.
 • Je zvláštní, že Stacy všichni říkají "Stacy Warnerová" nebo jen "Stacy". Ani jednou nepadne její jméno za svobodna, přitom ji ale Cuddyová, Wilson i House museli znát mnohem dřív, než se provdala.
 • Zatímco Mark leží na operačním sále, House přinese Stacy šálek kávy. Dokonce si pamatuje, jak ji pila - s mlékem a bez cukru. Jenže to bylo kdysi, teď už Stacy sladí. Je to vůbec jediný případ, kdy House někomu přinesl kávu, ačkoli Foremanovi ji jednou nalil.
 • Dozvídáme se, že Stacy se k Houseovi nastěhovala týden po jejich první schůzce. Evidentně byla tehdy víc ochotná riskovat. Zůstali spolu pět let.
 • Když se House pokouší provést test bez Markova souhlasu, je to jako obvykle Foreman, kdo se mu v tom pokusí zabránit. Později se k němu přidávají Cameronová a Chase. Chase jako vždy poslední, což potvrzuje Houseovu teorii, že když půjde do tuhého, bude to právě on, kdo jako první dostane strach.
Lži:
 • Stacy lhala Markovi, že se na večeři sejdou jen oni dva, aby ho vylákala na setkání s Housem.
 • House dá Markovi do piva sedativa, ale ostatním vyděšeným hostům restaurace řekne, že se nemají čeho bát, pokud nejedli telecí.
 • Cameronová zpochybňuje Houseovo rozhodnutí přijmout pacienta, který si myslí, že je zdravý, jen proto, že jeho manželka je přesvědčená o opaku. "Kde je to vaše "všichni lžou!?" ptá se, jako by naznačovala, že Stacy možná nemluví pravdu. "Lhal jsem,"odpovídá House.
 • House předstírá, že se smířil s myšlenkou, že nedostane souhlas s provedením testu, a pak Markovi v nestřeženém okamžiku píchne injekci, která vyvolá záchvat.
Chybičky:
 • Co dělá Stacy v laboratoři, že se tam najednou začne bavit s Cameronovou o jejich vztahu k Houseovi? Co vůbec může dělat v laboratoři? A navíc s kávou v ruce!
Fakta:
 • Akutní intermitentní porfyrii je možné diagnostikovat ze vzorku moči kdykoli, nejen ze vzorku odebraného během záchvatu.
  google.cz

1.21 Tři příběhy

14. července 2010 v 10:45
Oficiální název: Three Stories
Premiéra: 17.květen 2005
Děj: House vchází do třídy plné mediků a vypráví jim příběhy tří lidí, kteří mají něco s nohou. Jeden z nich bude propuštěn jako člověk závislý na drogách, jiný se ocitne na pokraji smrti. Vmísí do své přednášky neověřené informace a nechává na studentech, aby se vyznali v tom, o kterém pacientovi zrovna mluví, jaké jsou symptomy jeho nemoci a výsledky testů.
House studentům představí farmáře, kterého uštknul had. Farmář později dostane sérum proti hadímu jedu, které u něj vyvolá alergickou reakci a nekrózu. Když mu House oznámí, že zemře, pacient se stará především o to, co bude s jeho psem. Z toho House pozná, že farmáře ve skutečnosti kousl právě pes, z jehož zubů se do rány dostaly nekrotizující bakterie. Vysvětluje svým posluchačům, že ve chvílích, kdy si člověk uvědomí, že je na pokraji smrti, se začne soustředit na opravdu důležité věci. Farmář přijde o nohu a psa bude nutné utratit. Nakonec ale dostane protetickou nohu a nového psa.
Druhým pacientem je volejbalistka. House vysvětluje, že jí nic není, ale kvůli nadbytečně pečlivému lékaři (pro ilustraci se zde objeví Cameronová) podstoupí bolestivé a zbytečné vyšetření. První diagnóza ukazuje na zánět šlachy a na léčbu reaguje dobře. Jako další symptom se projeví nemoc štítné žlázy. Při dalším vyšetřením je nalezen rakovinný nádor ve stehenní kosti. Nakonec je provedena amputace.
Třetí pacient, jehož identitu House mění, protože ve skutečnosti je to on sám, je závislý na drogách a má intenzivní bolesti, které ustupují jen tehdy, když se mu podaří odporujícímu lékaři vytrhnout z ruky injekční stříkačku s morfinem. Později se House k němu vrátí a dodává, že tento závislý pacient má také akutní problém: po infarktu mu v noze odumírá svalová tkáň. V Houseově příběhu na to pacient nakonec přijde sám, zatímco lékaři marně hledají příčinu jeho bolestí jinde. Už je ale příliš pozdě - bude nutné odumřelou tkáň chirurgicky odstranit a možná amputovat celou nohu. V tu chvíli se obsazení změní a na místě pacienta vidíme hladce oholeného House.
Právě v tuto chvíli se s Houseovými příběhy začne prolínat i jeho diskuse s Wilsonem o tom, zda léčit Stacyina manžela. V příběhu o pacientovi s infarktem svalové tkáně, který se proměnil v Houseovy vlastní vzpomínky z doby před pěti lety, teď Stacy vidíme po jeho boku. Cuddyová a ostatní lékaři se chystají nohu amputovat. House je přesvědčen, že by se ucpané cévy daly uvolnit, ačkoli by to znamenalo život v bolesti a stálé riziko srdeční zástavy, protož by jeho organismem kolovala mrtvá tkáň. Žádá lékaře, aby ho po operaci udržovali v umělém spánku. Když už je v bezvědomí, rozhodnou se Stacy (jako zástupkyně) a Cuddyová, že sval odstraní, aby mu zachránily nohu a neohrožovaly jeho život. Když to House vypráví medikům, rozpoutá se mezi nimi debata o tom, zda to bylo eticky správné rozhodnutí. Podle všeho ale nezáleželo na tom, jestli Stacy tímto krokem zachránila Houseovi život - nikdy jí to neodpustil a jejich vztah se rozpadl.
Vedlejší děje: *House prochází nemocnicí a zastaví ho pacientka, která trvá na tom, aby jí věnoval pozornost. Je to Stacy, právnička a žena, na kterou House nedokáže zapomenout. Po vztahu s ním se provdala za jiného a ten teď trpí neznámou nemocí. Stacy je přesvědčena, že jedině House mu může pomoci. On se ovšem vykrucuje. Na konci epizody House přijme Stacyina manžela jako svého pacienta.
Diagnóza: streptokoková infekce (farmář); osteosarkom (volejbalistka); infarkt stehenního svalu (House)
Klíčový okamžik: Tím je patrně celá epizoda. Nejenže vyhrála cenu Emmy, mluvilo se o ní i ve chvíli, kdy byl seriál vyznamenán cenou Peabody.
Hůl: Dozvídáme se, jak k ní House přišel.
Postřehy:
 • Je ironií, že lékaři chtěli House nejprve propustit, protože jeho chování vykazovalo známky závislosti na drogách, a přitom byl zrovna na nejlepší cestě stát se mrzákem a závislost na lécích proti bolesti si vypěstovat.
 • Houseovi kolegové historku o tom, jak přišel ke své chromé noze, nikdy neslyšeli. Z toho vyplývá, že pro něj ani jeden z nich nemohl pracovat moc dlouho.
 • House vypráví o vizích, které měl, když jeho srdce přestalo bít. Na Foremanovu otázku, zda skutečně věří, že "to bílé světlo, které lidé vidí, jsou chemické reakce, k nimž dochází, když selhává mozek," odpovídá: "Nejsou pro to důkazy. Moje volba nemá pro můj život žádný význam. Přikláním se k závěru, který mi připadá povzbudivější." - Připadá vám povzbudivé věřit, že tímhle všechno končí?"ptá se Cameronový nevěřícně. Možná by tahle replika měla větší váhu, kdyby ji pronesl Chase nebo Foreman. Cameronová už dříve prohlásila, že v Boha nevěří. Možná věří v posmrtný život bez toho, aby se přiklonila k nějakému monoteistickému náboženství, ale její zděšení zde působí trochu nevěrohodně.
Lži:
 • Farmář lže, když tvrdí, že ho uštknul had.
 • Stacy lhala Houseovi, než dostal narkózu. Hned poté za něj podepsala souhlas se zákrokem, o kterém věděla, že by s ním nesouhlasil.
Chybičky:
 • House se nestal skvělým lékařem až poté, co začal brát Vicodin. Pokud víme, byl lékařem celý život. Sám si dokázal stanovit diagnózu, tak proč mu to trvalo celé tři dny?
 • House ví, které druhy jedovatých hadů žijí v New Jersey, ale přitom nepozná rozdíl mezi hadím uštknutím a psím kousnutím?
Fakta:
 • Při amputaci by mohlo dojít k fatálnímu omylu. To, že si House před operací na vlastní nohu píše "Tuhle nohu ne!", není zas tak neobvyklé.
  google.cz

1.20 Láska bolí

14. července 2010 v 10:10
Oficiální název: Love Hurts
Premiéra: 10.květen 2005
Děj: Na ambulanci čeká nervózní mladý Korejec Harvey Park, který v ruce drží něco, co na první pohled vypadá jako vzorek moči. Připlete se do cesty Houseovi, který poté, co se oba srazí, vykřikne: "Co tady chodíte s otevřeným vzorkem moči?!" Harvey se dá vyděšeně na útěk. Když se House dozví, že šlo jen o jablečný džus a měl by se jít omluvit, vydá se Harveyho hledat, ale nachází ho ve stavu po mozkové mrtvici. Vzápětí se sám ujímá případu, aby dokázal, že to nebyla jeho příkrá slova, co pacientovi přivodilo mrtvici. Potřeboval by mu udělat magnetickou resonanci, ale Harvey má v čelisti kovovou destičku
- pozůstatek několik let staré autonehody. Cameronová si všimne, že s Harveyem není něco v pořádku. Zdá se totiž, že si bolestivý neurologický test, při kterém je bodán jehlou do svalů, ve skutečnosti užívá. Její podezření se potvrdí, když přistihne jeho jedinou návštěvu, Annette, jak ho škrtí. Lékaři už chtějí volat policii, ale Chase jim vysvětlí, že Annette je domina, kterou sám kdysi potkal na jednom večírku. Harvey a Annette spolu udržují sadomasochistický vztah - a lékaři teď začínají zkoumat, zda příčinou mrtvice nemohlo být trauma. Ačkoli Harvey tvrdí, že jeho rodiče jsou po smrti, House jej podezírá, že lže, a dá svým kolegům za úkol, aby po nich pátrali. Rodiče žijí, ale jsou tak znechuceni synovým životním stylem, že s ním už léta nemluví. House je přinutí, aby za Harveyho podepsali souhlas s operací mozku, kterou musí podstoupit. House si pak díky pacientce z ambulance uvědomí, že Chase neustále jí nějaké pastilky. Ten mu řekne, že je vzal z Harveyho bytu a Housovi dojde, že má Harvey zánět čelisti. S tou měl Harvey problémy již dříve a byl i operován, ale čelist nikdy nesrostla a vytvořil se tak zánět.
Vedlejší děje: *Cameronová se vrací do týmu a ostatní se dozvídají, za jakých okolností nakonec přijala Houseovu nabídku. Záhy se rozšíří zpráva, že má jít s Housem na rande, a každý se jí snaží nějak poradit. Wilson ji varuje, že Houseovo srdce je dosud neprobádaným močálem. Na konci dílu je tedy čas na schůzku vyrazit. Začíná nesměle, ovšem díky Houseovi brzo nabere obrátky. House Cameronové vysvětlí, že se jí líbí jen proto, že je postižený. Žádnou další schůzku si nesmluví. * Na ambulanci se vyskytne pacient, který s Housem a Wilsonem směle probírá Houseovo nadcházející rande. * V ambulanci se objeví i postarší dvojice, která má jak se zdá problémy s množstvím sexu a není schopná si o tom promluvit.
Diagnóza: špatná - bakteriální endokarditida, aneurysma způsobené traumatem; správná - infekce čelisti
Klíčový okamžik: Chase a Cameronová společně navštíví Harveyho byt plný obskurních pomůcek. Chase zkoumá sadomasochistické propriety tak dlouho, až ho podrážděná a znechucená Cameronová okřikne.
Hůl: "Prosím, řekni, žes ho vzala na hůl!" říká Wilson, když spolu s Chasem pátrají po tom, co Cameronovou přimělo znovu přijmout místo v Houseově týmu.
Postřehy:
 • Hned v titulu epizody se objevuje první nenápadný náznak řešení případu. Další nepatrnou narážkou na sexuální úchylky je Houseova věta "Polil mě močí. Na to nejsem."
 • Když se Cameronová vrátí do nemocnice, objímá Foremana, ale přivítání s Chasem zdaleka tak vřelé nené.
 • V této epizodě se ukáže, že Chase od té doby, kdy opustil katolická seminář, nebyl žádný svatoušek. Přizná, že měl vztah se ženou, která se nechávala pálit - a právě díky ní kdysi zahlédl Annette.
 • Chase Cameronové opět rozmlouvá její city k Houseovi. "Je přece tak starý!"říká nechápavě. Ale ona odpoví" "A ty jsi tak mladý!"
 • V kanceláři Cuddyové zmíní Harveyho rodiče jméno svého právníka, kterému se chystají zavolat - Marka Lernera. Možná je právníků tohoto jména víc, ale jeden poměrně úspěšný sídlí ve městě London v Ontariu, v rodišti tvůrce seriálu Davida Shorea.
 • V závěrečné scéně epizody vidíme House, jak se dívá na fotografii jakési ženy a nostalgicky vzpomíná. Později zjistíme, že je to Stacy.
Lži:
 • Harvey a Annette lžou o svém vztahu - nejsou kamarádi.
 • Lžou i o tom, že Harveyho rodiče jsou mrtví.
 • Chase tají, že Annette je domina - aby nemusel vysvětlovat, jak to ví.
 • Ramona, pacientka z ambulance, House prosí, aby lhal Myronovi. Má mu dát slabší léky a říct mu, že to je kvůli jeho srdci.
 • Ramona a Myron lžou jeden druhému, pokud jde o to, kolik sexu by jeden od druhého chtěli.
Fakta:
 • Většina chirurgických hřebů se dnes vyrábí s nemagnetických kovů, takže by pacient mohl podstoupit i snimi vyšetření magnetickou rezonancí.
  google.cz

1.19 Děti

12. července 2010 v 17:38
Oficiální název: Kids
Premiéra: 3.květen 2005
Děj: Na plaveckých závodech se dvanáctiletá Mary chystá na skok z vysokého můstku. Je sice trochu nemocná, ale skočí. Ovšem když se vynoří, neslyší žádný potlesk - jeden z porotců totiž během jejího skoku zkolaboval, a jak se později ukáže, příčinou byla bakteriální meningitida. House musí zúčastnit vyšetřování pacientů na ambulanci, protože jich je opravdu hodně - vlastně všichni diváci plaveckých závodů. Během vyšetřování House narazí na Mary, která s bolestmi šíje, horečkou a vyrážkou vykazuje všechny hlavní příznaky meningitidy. House ovšem zarazí povaha jejích bolestí v šíji - při pohybu ze strany na stranu, ne při pohybu nahoru dolů - a tak se rozhodně ji léčit odděleně od ostatních pacientů. Vymůže si na Cuddyové hodinu času. Problém ovšem je, že kvůli epidemii není k dispozici žádné z moderních vyšetřovacích zařízení, a tak jsou lékaři nuceni provádět lumbální punkce a odběry kostní dřeně prakticky kdekoli, včetně chodby a márnice. Když se ukáže, že první testy neposkytují žádný jednoznačný závěr, pošle Cuddyová své lékaře k primárním pacientům. Neplánované snímkování mozku ultrazvukem odhalí, že Mary krvácí do mozku. Cuddyová během několika minut připraví operační sál, ale úspěšnost operace není možné posoudit. Ani House neví, zda se mu podařilo odhalit pravou příčinu epidemie, dokud si nevšimne, že se za Mary byly podívat jen dívky z jejího oddílu. Z chlapců nepřišel ani jeden. Napadne ho, že by jádrem problému mohlo být její časté cestování a "zralý" styl života, a znovu ji vezme na ultrazvuk. Tentokrát ovšem vyšetří její břicho a vzápětí jí ukáže jasnou siluetu plodu. Příčinou dívčiných problémů je těhotenství a problémy s ním spojené. Navrhuje pacientce potrat nebo léčbu. Ta si vybírá potrat.
Vedlejší děje: *House navštíví Cameronovou a sdělí jí, že Vogler odešel, a že se může vrátit do nemocnice. Ona však odmítá. House
je pokárán, že si za Cameronovou nehledá náhradu, protože se mu začínají hromadit kandidáti na volné místo. Začne si je tedy zvát na pohovor a dohlíží na něj Wilson. House si ale nikoho nevybere - nikdo se mu nezdá dost dobrý. V závěru epizody učiní House poslední pokus přivést Cameronovou zpět do týmu. Navštíví ji v jejím bytě a ona mu dá podmínku - vrátí se, když ji vezme na rande.
Diagnóza: špatná - kostní rakovina, krvácení do mozku, purpura (TTP); správná - těhotenství
Klíčový okamžik: House a Wilson se dohadují poté, co z místnosti odešla žena, která by byla dokonalou nástupkyní Cameronové. "Oči můžou klamat, úsměv může lhát, ale boty vždycky mluví pravdu,"říká House. "Jen povrchní nejistá ženská radši trpí bolestí, než aby si vzala slušně vypadající, pohodlné boty. A takový typ tady nepotřebuju."
Hůl:
 • House klepe holí na dveře Cameronové.
 • Cameronová si všimne, že si House pořídil novou hůl. Ten pohotově odpovídá, že tenhle design prý zeštíhluje.
Postřehy:
 • Před úvodními titulky ujišťuje Mary její trenér, že to zvládne, protože je přece "dospělá". Už tady dostává divák první vodítko k tomu, kde hledat skutečný zdroj obtíží.
 • V této epizodě se nesetkáváme s žádnými ambulantními pacienty. Jejich roli zastoupí kandidáti na pozici Cameronové.
 • "To je náš Hitler," prohlásí Wilson po pohovoru s nejslibnější kandidátkou na volné místo. Cituje přitom muzikál Producenti.
 • Foreman a Cuddyová v této epizodě vyšetří stejného pacienta: Foreman předtím, než ho House odvolá, aby ošetřil Mary, a Cuddyová ve chvíli, kdy ji House žádá o operační sál a chirurga.
 • "Podle zákonů New  Jersey...rozhodni ty,"říká House své dvanáctileté pacientce, když se ho zeptá, jestli jejím rodičům řekne, že je těhotná a půjdě na potrat. Mnozí příznivci seriálu se nad totuo větou zarazili, ale je pravdivá: podle zákonů státu New Jersey není v případě těhotenství nezletilé potřeba souhlas ani uvědomění rodičů.
Lži:
 • House lže, když chválí tetovaného uchazece, kterého vzápětí zavrhne.
Chybičky:
 • Co je to za nemocnici, která během epidemi pořádá přijímací pohovory? Pokud je nad určitým oddělením vyhlášena karanténa, je přece nesmyslné si ta zvát lidi zvnějšku.
 • Když Foreman provádí sonogram Maryina mozku, objevuje se sonda v různých záběrech na opačných stranách její hlavy.
 • Mnozí z fanoušků měli pocit, že je scénaristé vedou k domněnce, že otcem Maryina dítěte je ve skutečnosti její trenér. Svědčí pro to masáž, kterou jí dává v úvodu epizody, skutečnost, že ji označí za "zralou" a že s ní na závodech tráví celé dny. Tvůrci seriálu mohli takovým dohadům předejít tím, že by hnedzkraje zařadili záběr na některého z jejích šestnáctiletých kolegů, jak se zájmem sleduje její skok.
Fakta:
 • Jsme svědky hned dvojího nesouladu, pokud jde o tabuli s možnými diagnózami. Nejprve se na ní objeví slovo "interkramiální", což by znamenalo krvácení mezi lebkami. To je později opraveno na "intrakraniální" - nitrolebeční. I slovo krvácí je napoprvé špatně napsáno - hemorrahe namísto hemorrhage, ale House tuto chybu mezi záběry mlčky napraví.
  google.cz

1.18 Nová generace

12. července 2010 v 8:58
Oficiální název: Babies and Bathwater
Premiéra: 19. duben 2005
Děj: Naomi, žena v pokročilém stadiu těhotenství, veze svého podnapilého manžela domů ze zábavy. Najednou na ni jdou mdloby a ztrácí kontrolu nad vozrm. Zastaví, ale vtom se u ní objeví policista a vyzve ji, aby vystoupila, protože má podezření, že řídila pod vlivem alkoholu. Naomi vystoupí z vozu, ale vzápětí se sveze na zem a ztratí vědomí. V nemocnici ji vyšetří Foreman a dojde k závěru, že její obtíže nejsou neurologického charakteru. Chase si myslí, že Naomi trpí preeklamsií, což je stav smrtelný pro plod. House nařídí provést testy. Vše se vyloučí, Naomi se málem udusí hruškou, kterou chtěla sníst. House nařídí rentgen. Přichází se na to, že Naomi má rakovinu a je tedy nutné dítě porodit předčasně císařským řezem a začít co nejdřív s léčbou. Naomi se rozhodně, že raději počká ještě několik týdnů, aby dítě mělo větší šanci na přežití. Ačkoli to její současný manžel netuší, Houseovi prozradí, že to není její první dítě. Už před několika lety se jí narodila holčička, která záhy po porodu zemřela, a proto se Naomi tak bojí předčasného porodu. House ji nakonec umluví a ona s operací souhlasí. Ovšem Vogler ji přeruší. Naomi prodělá plicní embolii a její manžel poté musí rozhodnout, jestli zachránit ji nebo dítě. Vybírá si ji - ovšem při operaci dojde ke krvácení do břišní dutiny. Naomi už nemá šanci na přežití. Je ovšem možnost zachránit její dítě. Naomin manžel se nakonec rozhodně pro císařský řez, který zachrání aspoň dítě. Když to poprvé začne křičet, Naomi umírá.
Vedlejší děje: * Spor mezi Voglerem a Housem vrcholí. Vogler svolá správní radu nemocnice a dá hlasovat o tom, aby byl dr. House propuštěn. Wilson se jako jediný zdrží hlasování a Vogler jej obratem požádá, aby opustil zasedání, protože budou hlasovat o jeho vyloučení z rady. Wilson se zkroušeně vrací na své oddělení a balí si věci. Vogler se poté připlete do Houseovy operace a zruší ji. House se s ním do krve pohádá a Vogler mu oznámí, že bude večer propuštěn. Na večerním zasedání dává Vogler znovu hlasovat o propuštění dr. House, všichni přítomní jsou pro, s výjimkou Cuddyové. Vogler se jí táže, proč od předchozího dne změnila názor a ona odpovídá, že House za tu dobu zachránil dva životy. Tentokrát dává Vogler hlasovat o vyloučení Cuddyové. Ta členům správní rady ale promluví do duše a ti už si to nenechají líbit. Hlasují proti a Vogler - i jeho 100 milionů - z nemocnice odchází. House je zachráněn. Následuje oslava v jeho kanceláři, které se zúčastní u Cuddyová, ale všechny pokárá, že právě nemocnice přišla o obrovský balík peněz. * Na ambulanci se objeví manželský pár, který požívá výhradně tepelně nezpracované potraviny. House přijde na to, že právě tento jejich životní styl zavinil úbytek váhy jejich dítěte a ten zase zápal plic. House dítě ošetří a poučí rodiče o správné výživě, ale Cuddyová později informuje sociální péči a postará se o to, aby jim dítě bylo odebráno. House to tak ovšem nenechá a za rodiče se přimlouvá. Cuddyová slibuje, že se na to znovu podívá. * House má sen, ve kterém Voglerovi oznamuje, že trpí čtvrtým stádiem rakoviny. Je to ale jen sen - House nekulhá a nemá hůl.
Diagnóza: špatná - preeklampsie, obstrukce jícnu, rakovina plic; správná - sraženina a následné krvácení do břišní dutiny
Klíčový okamžik: House je stejně drzý jak kdykoli předtím. Když mu Vogler slibuje, že ho zničí, odpovídá: "Takže si teda nejsme kvit?"
Hůl:
 • Ve snové vizi se House obejde bez hole, protože nekulhá.
 • Hůl se neobjeví ani na operačním sále, ani na chodbě, když House mluví s manželem Naomi.
Postřehy:
 • House na svém oddělení marně hledá cukr. Ukazuje se, že si bez Cameronové nedokáže ani uvařit kávu. Že by nutně potřeboval ženskou ruku?
 • Pacientka z ambulance i  pacientka z diagnostického oddělení mají v tomto případě podobnou anamnézu - oběma se narodilo nedostatečně vyvinuté dítě.
 • Porodník, který vystupuje v této epizodě, se objevil i v epizodě "Mateřství".
 • Jennifer Morrison (dr. Cameronová) se v této epizodě vůbec neobjeví, ale její jméno zůstává v úvodních titulcích. Můžeme si tedy být jisti, že její odchod z nemocnice je pouze dočasný.
Lži:
 • Naomi lže, že čeká své první dítě.
 • House lže, aby Naomi dostal do programu klinických testů. Když o ní mluví, zcela vypustí skutečnost, že je těhotná.
Chybičky:
 • Když policista v úvodní scéně mluví s Naomi, změní se poloha její paže. V jednom záběru se drží volantu, v jiném má zase  ruce položené podél těla.
Fakta:
 • Chase má podezření na preeklampsii, ale zřejmě přehlíží absenci tří hlavních příznaků: otok nohou, vysoký tlak a proteiny v moči.
 • Terbutalin běžně není součástí pohotovostní výbavy pro tento typ vyšetření.
 • Chemoterapie lze v třetím trimestru již použít i včetně ozařování. Jediné rizikové období pro zahájení chemoterapie je počáteční stadium těhotenství.
  google.cz

1.16 Těžká váha

11. července 2010 v 19:25
Oficiální název: Heavy
Premiéra: 29.březen 2005
Děj: V úvodní scéně vidíme hřiště základní školy a třídu dětí na hodině tělocviku. Obtloustlá Jessica skáče přes švihadlo a její spolužáci se očividně dobře baví. Těsně předtím než vyprší učitelem stanovený čas, Jessica zkolabuje a zůstane ležet na zemi. Tělocvikář zjišťuje pulz a vzápětí volá na pohotovost, že jedna z jeho desetiletých školaček utrpěla zástavu srdce.
House v nemocnici předkládá případ svému týmu. Desetileté děti - ani ty morbidně obézní - prostě nemívají infarkty. Když se lékaři chystají provést sérii testů, House jim zcela žoviálním tónem sdělí, že jednoho z nich bude muset vyhodit. Od té chvíle se Cameronová, Chase a Foreman navzájem hlídají, protože cítí, že následují hodiny rozhodnou o tom, kdo přijde o místo. Chase připisuje Jessičiny problémy jen její nadváze a životnímu stylu, zatímco Cameronová a Foreman se přiklánějí k tomu, že nemoc může mít i jiné příčiny. Jessica dostává psychózu, kterou způsobila hypoglykémie. Foreman zjistí, že Jessica brala prášky na hubnutí a ty že mohly způsobit sraženiny. Po nějaké době začíná krvácet a objevuje se nekróza tkáně na její hrudi způsobená warfarinem. Pokud by se nemýlili, bylo by jediné řešení amputovat Jessice prsa. Zoufale se pokoušejí najít jiné vysvětlení, až nakonec House napadne, že samotná obezita je možná jen symptomem. Všimne si, že Jessica je na svůj věk poměrně malá, zatímco oba její rodiče jsou dost vysocí a vyvodí z toho, že Jessica trpí problémy s hypofýzou, které způsobují jak nízký vzrůst, tak obezitu. Na její hypofýze nakonec naleznou tumor a začnou ji léčit. Po několika dnech se Jessica objevuje na kontrole a je hubená.
Vedlejší děje: * Vogler začne vést dlouhé rozhovory se členy Houseova týmu, vyptává se jich, jak jsou s Housem spokojeni a zda pro ně může něco udělat. Právě při této příležitosti se dozvídáme, že špeh je opravdu Chase. To on informuje Voglera o všem, co House chystá. Ovšem ani jeho pozice není neotřesitelná. House na konci epizody stavuje za Voglerem s nápadem Cameronové - všichni lékaři na oddělení se vzdají části platu, aby nebylo nutné žádného z nich propouštět. Vogler ale odmítá a přiznává, že vůbec nešlo o mzdové náklady, ale o zkoušku, zda House poslechne a někoho vyhodí. House řekne, že si vybral Chase, ale Vogler chce slyšet jiné jméno. Buď to bude někdo jiný - nebo celé oddělení. *House na ambulanci léčí ženu, která přišla s tím, že jí pálí žáha. House nejprve myslel, že je těhotná, ale nakonec zjistil, že má patnáctikilový tumor na vaječníku. Odmítá však chirurgické odstranění, protože má ráda své tělo, a že se manželovi takhle líbí. Za Housem přijde nešťastný manžel, který ho prosí, aby ji domluvil. Přitom mu dá fotky jejich šesti dětí. Podle dědičných znaků House zjistí, že několik z dětí nejsou potomci pacientčina manžela. Po rozhovoru s pacientkou ona následně svoluje k operaci.
Diagnóza: špatná - syndrom X, sraženiny, problém s hormony; správná - Cushingův syndrom
Klíčový okamžik: Chaseova poznámka o tom, že už dlouho neviděl dítě, které by jedlo jablko nebo jezdilo na kole.
Hůl: Houseva hůl má v samotném závěru epizody neveselou naději na to, že se stane Houseovou jedinou oporou v nemocnici.
Postřehy:
 • Chase v této epizodě projevuje svůj odpor vůči obézním lidem - neustále do Jessicy rýpá a ani nechce vidět jinou možnost její nemoci než obezitu.
 • Foreman přiznává, že jako malý měl problém s obezitou.
 • Foreman obviní House, že s ním a jeho kolegy hraje nějakou hru, když jim říká, že na konci týdne jednoho z nich propustí.
 • House se zase jednou projeví jako opravdový přítel Wilsona. Zdarma se naobědvá na jeho účet prostě tak, že prodavačce v kantýně řekne: "Dohromady."
 • Jako obvykle se House obrací na Foremana, když chce slyšet druhý názor. Tentokrát se ovšem ptá na to, koho by měl propustit.
Lži:
 • Jessica lhala své spolužačce, když tvrdila, že jí matka dává prášky na hubnutí.
 • Lhala i matce, před kterou užívání těchto léků tajila.
 • Pacientka z ambulance lhala svému manželovi a podváděla ho - jak se ukáže, není jediným otcem jejích dětí.
Chybičky:
 • Poté, co lékaři nasadili Jessice správnou léčbu, zhubla za jediný týden o 15 kilo?
Fakta:
 • Warfarin se podává orálně, jen zřídkakdy injekčně.
 • Vogler je předsedou správní rady nemocnice, ale to mu rozhodně nedává právo procházet se po budově a nahlížet do zdravotní dokumentace pacientů.
google.cz

1.15 Zákon mafie

9. července 2010 v 18:48
Oficiální název: Mob Rules
Premiéra: 22. březen 2005
Děj: Mafián Joey v klidu obědvá v hotelovém pokoji, kde jej střeží několik federálních agentů. Jeho bratr Bill, právník, ho přesvědčuje, aby vstoupil do vládního programu ochrany svědků a nesvědčil proti svým bývalým kumpánům. Joey si ze stresu zapaluje cigaretu, ale Bill mu ji sebere a připomene mu, že přestal. Joey vstane a sesype se na zem.
Federální vláda vyžaduje, aby Joeyho léčil House. Ten je už z principu proti tomu, navíc se mi nelíbí, že mu to přikazuje Vogler. Nakonec se ale případu přece jen ujímá. Když se Joey probudí z komatu, někdo z lékařů sdělí Voglerovi, že může být propuštěn, což se také stane. House je vzteky bez sebe - někdo z týmu ho obchází a Vogler se plete do jeho práce. Záhy už není co řešit, protože Joey se vrátí zpět a opět v kómatu. Testy ukážou vysokou hladinu estrogenu i stopy hepatitidy typu C, kterou se mohl nakazit ve vězení, ať už tetováním nebo homosexuálním stykem. Po tomto sdělení, dostane Chase od Joeyho bratra Billa facku. Bill se s Housem dohodne, že léčba bude vedena tak, aby se podezření na hepatitidu nedostalo do Joeyho záznamů. Mafie vzápětí projeví svou věčnost: House najde v garáži zaparkovanou nádhernou červenou korvetu. A přestože mu Wilson připomene, že si ji nemůže nechat, oba vyrážejí na projížďku. V nemocnici pokračuje léčba - objevují se symptomy, které jsou s hepatitidou neslučitelné. Po případu na ambulanci, House přijde s nápadem, že zvýšené množství estrogenu, není symptom. Oddělí od sebe pozorované symptomy a určí kómata jako následek nárazového příjmu velkého množství bílkovin (steaky), hepatitidu jako následek pohlavního styku ve věznici a zvýšenou hladinu estrogenu jako pozůstatek afrodiziaka určeného pro homosexuály. Bill nakonec přiznává, že jeho bratr je gay a že chtěl do programu ochrany svědků proto, aby mohl začít nový život pod jinou identitou.
Vedlejší děje: *Mezi Voglerem a House dál zuří tichá válka. Už to ale přestává být legrace - House dokonce obléká bílý plášť. Cuddyová s Voglerem jednají o financování nemocnice, zejména o Houseově oddělení, které, jak říká Vogler, ošetří jednoho pacienta za týden. Na závěr si Cuddyová zavolá House do pracovny a oznamuje mu, že Vogler chtěl zrušit celé jeho oddělení, ale že ho zastavila pohrůžkou, že zná všechna "tajemství" nemocnice. Má to ovšem háček: House musí propustit jednoho ze svých podřízených. * House na ambulanci ošetřuje dítě, které si do nosu vrazilo tři hračky. House pochopí dětskou logiku - když chlapci uvízla v nose figurka kočky, strčil za ní figurku policisty a hasiče, aby ji zachránily. Právě toto pochopení mu pomůže vyřešit jeho případ.
Diagnóza: špatná - Hepatitida C, otrava bylinou HU; správná - reakce na bílkoviny a předávkování estrogenem
Klíčový okamžik: Bylo docela zábavné dívat se, jak Chase dostane facku. Na druhém místě se umístil House, kterému Bill také vyhrožuje fyzickým násilím. "To by byla novinka, dát mi takovou, aby to z bráchy udělalo heteráka,"ušklíbne se House nad takovou výhružkou.
Hůl: Houseova hůl jako by navázala přátelství s diagnostickou tabulí. Jedna od druhé se sotva hnou.
Postřehy:
 • Chase je po doktoru Houseovi ten, kdo si během celé série užije nejvíc fyzickým útoku.
 • House začne nosit bílý plášť - cítí, že s Voglerem jde do tuhého.
 • O Joeym se na příjmu říká, že je mu pětatřicet. Podle lékařů z Houseova týmu je mu jen třicet. Herec Joseph Lyle Taylor se narodil roku 1964 - je tedy na oba dva věky trochu starý. Na druhou stranu můžeme předpokládat, že když člověk žije pod ochranou federálů a bojí se mafie, pár let mu to v obličeji přidá.
 • Cameronová se svěří Chaseovi, že s Housem mluvila o tom, co k němu cítí. Chase je lhostejný a nechápe, jak takového člověka může mít ráda. V dřívějších epizodách se o ni ale zajímal, takže to vypadá jako důkaz toho, že k ní něco cítil.
 • Cameronová si udělá z Chase důvěrníka. House si udělá důvěrníka z Foremana.
Lži:
 • Joey lhal o své orientaci - tajil před světem, že je homosexuál.
 • House se dopustí podvodu, když do Joeyho spisu nezaznamená žloutenku typu C.
 • Chase lže Houseovi, že nic neudělal a že mu House může věřit.
 • House podvádí, když naoko vyhodí Foremana, aby si ostatní mysleli, že podezírá z donášení jeho.
Chybičky:
 • Joey má tetování z věznice, ale lékaři mu klidně udělají magnetickou rezonanci. V jiném dílu Smíření, už to tak lehké nebude, i když tentokrát to očividně není problém.
 • Cameronová pije kávu přímo v laboratoři - mezi těmi drahými přístroji, ke kterým by se člověk s jídlem nebo pitím vůbec neměl přibližovat.
 • House vytáhne na ambulanci chlapci hračky z nosu - každý den jinou -a vyrovná je vedle sebe. Což se jeví divně - proč by si chlapec vytaženou postavičku neodnesl s sebou hned, co opustila jeho nos?
  google.cz

1.14 Sebeovládání

9. července 2010 v 18:06
Oficiální název: Control
Premiéra: 15.březen 2005
Děj: Primární pacientkou této epizody je Carly, mladá manažerka kosmetické firmy, která musí přerušit svou prezentaci o plánech rozvoje, protože najednou zjistí, že nemůže pohnout nohou. Napíše zoufalou zprávu své asistentce. Dostane se do nemocnice. Tam se u ní projeví příznaky rakoviny. Ona ovšem odmítne podstoupit jednoduchý test. Tím vzbudí Houseovo podezření. Když se její stav zhoršuje, prochází tým lékařů znovu všechny výsledky a House si všimne, že Chase na magnetické rezonanci omylem naskenoval Carlyinu zdravou nohu. Nemilosrdně mu za to vynadá. Jde do Carlyiina pokoje, aby zjistil její stav, a všimne si řezných ran na jejím stehně. Když pak v jejím pokoji najde ipekakový sirup, potvrdí si svou diagnózu - pacientka je bulimička. Častým používáním nebezpečného přípravku si zničila srdce. House musí zatajit její nemoc, aby ji protlačil na seznam čekatelů na transplantaci. To se podaří a komise schválí, že Carly bude mít nové srdce. Neobejde se to ovšem bez problémů - v radě totiž sedí nový předseda představenstva Edward Vogler. Ten House nemá rád. Navíc po úspěšné operaci Carly přijde za Housem a položí před něj lahvičku s ipekakem, kterou prý našla sestra. House tomu ovšem nevěří a podezírá Chase, že se mu chtěl takto pomstít.
Vedlejší děje: *Do nemocnice přichází Edward Vogler - boháč a ředitel farmaceutické společnosti, který převzal vedení nemocnice. Dal jí totiž velmi štědrý dar. Vogler hned od začátku nemá rád House - jedním z důvodů je například to, že House nenosí bílý plášť. House ale Voglera také nemá rád - podezírá ho, že hodlá nemocnici používat jako místo, kde si zadarmo bude zkoušet léky své firmy. *V ambulanci je muž, který říká, že nemůže mluvit po operaci. Lže. Ovšem House ho v tom nechá - aby nemusel vracet odškodné, které od nemocnice dostal
Diagnóza: špatná - sraženina ve stehně, rakovina kosti, rakovina konečníku; správná - bulimie
Klíčový okamžik: Cameronová se House spontánně zeptá, jestli ji má rád.
Hůl: Jak to má House ve zvyku, předvede se svou holí malou bubenickou improvizaci, zatímco studuje tabuli se seznamem možných diagnóz.
Postřehy:
 • House tvrdí, že přežil už tři změny vedení. V příští epizodě se ovšem dozvíme, že pod Cuddyovou pracoval už osm let, takže zřejmě mluví o výměnách jednotlivých členů správní rady.
 • V této epizodě začne Chase nenávidět House. Cameronová ho naopak začne mít ráda.
 • Chase se snaží House poškodit a využívá k tomu přitom to, co se naučil od něj: prohledává pacientčiny osobní věci a hledá nějakou stopu.
Lži:
 • Muž na ambulanci, který nemůže mluvit, lže. Mluvit může, ale nechce vracet odškodné.
 • House si tuto informaci nechá pro sebe.
 • House lže transplantační komisi a vyhýbá se otázce, zda existuje něco, co by měli členové komise vědět o pacientčině zdravotním stavu.
 • House říká Cameronové, že ji nemá rád. Může to být lež, ale také nemusí. Kdo ví...
Chybičky:
 • Pacienti dostávají v nemocnici lehké a jednoduché oděvy, je proto nepravděpodobné, že by si Carlyin ran na stehně lékaři nevšimli už při dřívvějších vyšetřeních.
Fakta:
 • Cuddyová nemá pravdu, když tvrdí, že klinické testy nových léků "zachraňují tisíce životů". Devět z deseti nových léků se nedostane na trh právě proto, že život nezachraňují.
 • "Bez obav, ta nás všechny přežije," říká chirurg po transplantaci srdce. V poslední době se sice průměrná délka dožití u pacientů po transplantaci srdce výrazně prodloužila, ale i tak je toto tvrzení značně nadnesené. Podle reportáže CBS z roku 2006 je nejdéle žijícím pacientem na světě Tony Huesman, který žije s transplantovaným srdcem už 28 let. I kdyby se dvaatřicetileté Carly podařilo tento rekord dohonit, dožila by se stejně pouhých  60 let.
  google.cz

1.13 Prokletý

9. července 2010 v 10:24
Oficiální název: Cursed
Premiéra: 1.březen 2005
Děj: Tato epizoda začíná ve starém domě, do kterého se vkradla parta kluků, aby si tu dopřáli zakázané pivo a cigarety. Jeden z nich se jmenuje Gabe a je z toho dost vystrašený. Vyděsí se ještě víc, když mu dětská věštecká deska předpoví, že do roka zemře. O týden později leží doma s horečkou, která neustupuje, a jeho matka jej odveze do nemocnice Princeton-Plainsboro. House případ zpočátku nezajímá - vypadá to na obyčejný zápal plic a navíc Cuddyová mu ho svěřila jen proto, že chlapcův zámožný otec je sponzorem nemocnice. Když ovšem uvidí loze na chlapcových rukou, začne jej případ zajímat. Do případu se zapojuje i Chasův otec, který přijel na návštěvu.
Gabův otec Jeffrey navrhuje leishmaniózu a filariózu, ale neposlouchají ho. Gabe řekne Chasovi o prokletí i o domu, kde byl. Chase se tam vypraví a chce najít příčinu nemoci. Nalezne tam starou plstěnou izolaci, v níž jsou stopy antraxu. House jej léčí na otravu antraxem, ale dostane alergickou reakci na antibiotika.
Poté, co všechny možné teorie zkrachovaly, si House vzpomněl, že Gabův otec zmiňoval leishmaniózu a filariázu, které jsou typické pro jihovýchodní Asii. Jeffrey přizná, že nebyl pilot, jak zpočátku tvrdil, ale že byl dva roky v Indii, kde přišel o všechny své peníze hledáním guru v Ašramu. Když si House všimne jeho necitlivé ruky, spojí si souvislosti a určí, že Gabe i jeho otec trpí leprou.
Vedlejší děje: *Na scéně se objevuje Chasův otec Rowan - slavný revmatolog. Se svým synem má problematický vztah, už léta spolu nemluvili. Chase s ním nechce mluvit ani teď, vyčítá mu, že před lety opustil jeho i matku. Jeho pokusy navázat jakoukoliv komunikaci rozpačitě ignoruje. House ovšem záhy zjistí pravý důvod doktorovi návštěvy - Chasův otec má totiž rakovinu a zbývá mu jen pár měsíců. Na konci epizody vidíme, jak Chase zve otce na skleničku, ten už se ale chystá k odletu. Následuje rozpačité rozloučení a Chase slibuje, že se na otce přijede za rok podívat. Netuší, že jeho otec tolik času nemá a že ho už nikdy neuvidí. House mu na přání jeho otce nic neprozradí.
Diagnóza: špatná - lymská borelióza, otrava antraxem, sarkoidóza, problém s autoimunitou, mnohočetná neurofibromatóza; správná - lepra
Klíčový okamžik: Když se Chase vydá na průzkum podkrovního úkrytu, chlapci jej považují za policistu. Pak se ale objeví opravdoví policisté a Chase musí rychle změnit strany. Utíká stejnou cestou jako chlapci, spouští se po stromě a nakonec ho čeká pěkně tvrdé přistání.
Hůl: House ji dá podržet Chaseovi, aby se mohl podívat do mikroskopu.
Postřehy:
 • V téhle epizodě probíhá diferenční diagnóza ne na bílé, ale na skleněné tabuli. V průběhu seriálu se tabule ještě několikrát změní.
 • Podobnost jména - Robert Chase a Rowan Chase - ukazuje na podobný charakter otce a syna. Právě ten může být důvodem pro to, že k sobě tak těžko hledají cestu.
 • Chase říká, že od rozvodu rodičů uplynulo 15 let, jeho matka zemřela před 10 lety, byla alkoholička a měla slabost pro gin s tonikem. Není pak divu, že jako mladík vstoupil do semináře.
 • House v tomto dílu prožívá hluboké dilema, když váhá, jestli Chaseovi říct o nemoci jeho otce. Nakonec to však neudělá.
 • I v této epizodě je správná diagnóza naznačena už na začátku - přichází s ní Chase starší. House se mu za takový návrh vysměje: "Jistě - až na ty uzliny a na to, že nepracujeme v Kalkatě."
Lži:
 • Gabe lezl do neobydleného domu, kde neměl co dělat. Přizná to jen Chaseovi, aby se o tom nedozvěděli jeho rodiče
 • Gabeův otec nikdy nedělal zkušebního pilota. Místo toho žil dva roky v Indii
 • Chase starší lže o tom, že přiletěl na konferenci.
 • House zamlčí Chaseovi nemoc jeho otce. Dodrží tak slib, který dal Chaseovi staršímu.
Chybičky:
 • Chase říká, že dům je ze šedesátých let - to rozhodně není pravda
 • Je zvláštní, že by Rowan Chase jako Australan měl oprávnění působit jako lékař v New Jersey. Přitom ale říká, že Gabea extuboval sám.
google.cz

1.12 Sportovní medicína

3. ledna 2010 v 19:06
Oficiální název: Sports Medicine
Premiéra: 22.únor 2005
Děj:Slavný nadhazovač Hank Wiggen na sebe strhne pozornost celé nemocnice. Při nadhozu mu praskne v ruce kost a tak se dostane do nemocnice a do Houseovy péče.
Problémy s ledvinami a úbytek kostní tkáně ukazují na steroidy a téže příčině by nasvědčovala i skutečnost, že Han za jedinou sezónu v Japonsku přibral jedenáct kilo. Testy moči jsou sice negativní, ovšem House je přesto nevylučuje - některé steroidy nejsou testem zachytitelné. Jediná věc, kterou neobejdou, je zmenšení varlat. House nasadí lupron. Hank má dýchací potíže a nakonec se přizní, že před pěti lety steroidy bral. Má zničené ledviny a je nutná transplantace. Ledvinu mu chce věnovat jeho manželka, která se za něj rve jako lvice. Nakonec tento zákrok nemůže podstoupit proto, že je těhotná.
Hank má problémy se srdcem a halucinace a nakonec se pokusí o sebevraždu. House a jeho tým ho přesto udrží naživu. Ve chvíli, kdy House s Hankem hovoří dost emotivně právě o jeho pokusu o sebevraždu, se Hankovi podaří potřísnit House močí. Když House vyjde ven a obejme Lolu, zjistí, že ta nic necítí. To ovšem znamená nové možnosti diagnóz, které předtím nepřicházely v úvahu, právě proto, že by zasáhly i Hankovu manželku.
House nakonec diagnostikuje otravu kadmiem, které do sebe Hank dostával kouřením marihuany.
Vedlejší děje:*House sehnal dva lístky na monster trucky - pro sebe a doktora Wilsona. Ten ho ale odmítne a tak House zve Cameronovou. Za rande to považovat nemá.
Diagnóza: špatná -osteopenie, braní steroidů, Edisonova choroba; dobrá - otrava kadmiem
Klíčový okamžik: House strhne z Hanka přikrývku a prohlásí: "Hypogonadismus. Úžasné slovo!"
Hůl:House si na monster trucky vezme svou parádní hůl.
Postřehy:
 • Bryan Singer, producent seriálu, se objevuje před kamerou jako režisér Hankova klipu proti drogám.
 • House si v této epizodě objednává černou kávu bez cukru. Ovšem v jiných epizodách si dává kávu zásadně s cukrem.
 • Dějová linie, ve které si Foreman začne se zástupkyní farmaceutické společnosti, je rychle ukončena.
 • První zmínka o Stacey - a vůbec o Houseových bývalých vztazích se ženami. Zatím o ní nic moc nevíme, ale o Houseovi se dozvídáme, že je schopen někoho milovat.
Lži:
 • House podezírá Hanka, že mu lže o tom, jak užíval drogy. Hank skutečně lže, ale trochu jinak, než si House myslí.
 • Wilson lže Houseovi, když tvrdí, že musí přednášet na semináři. Přednášku přitom zrušil.
 • Hank lhal, když tvrdil, že žádné steroidy nebral.
Chybičky:
 • V úvodní scéně si Hank zlomí pravou ruku. Na rentgenu je zlomenina levačky.
 • Když si Chase, Cameronová a Foreman vyjdou na skleničku, Foreman nechá na stole ležet svůj mobil. Přijde mu zpráca a Cameronová se podívá, od koho je. V tu chvíli má před sebou zpola prázdnou sklenici, ale o pár vteřin později už má sklenici ze tří čtvrtin plnou.
 • Hank se jmenuje Wiggen, ale House mu v jednu chvíli říká Wiggens.

1.11 Absťák

3. ledna 2010 v 10:11
Oficiální název: Detox
Premiéra: 15.únor 2005
Děj: Na začátku epizody si šestnáctiletý mladík se svou přítelkyní vyjedou na vyjížďku v tátově autě. Jenže vyjížďka skončí špatně - Keith začne kašlat krev a jeho přítelkyně, která řídí, nabourá. Z tátova auta zůstane jen vrak.
Až o několik týdnů později se Keith s neléčeným vnitřním krvácením dostává do nemocnice. Vnitřní krvácení kombinované s hemolytickou anémií, přinutí tým lékařů provést celou řadu vyšetření. Chlapcův stav se přesto horší - v jednu chvíli dokonce oslepne na jedno oko. Tento problém ovšem vyřeší Chase, který přichází s nápadem odebrat mu z oka část sklivce, čímž se uvolní krevní sraženina, která nevidomost způsobila. Tento zásah chlapcovi zachrání zrak.
V dalších diagnózách se bohužel tým doktora House neshodne. House zastává názor, že jde o velmi vzácnou hepatitidu E. Cameronová a Foreman nesouhlasí. Myslí si, že se jedná spíš o lupus.
Keithův stav se zhoršuje, začíná krvácet z tělesných otvorů. Má halucinace a volá July.
Cameronová chce léčit lupus a připravuje chlapce na transplantaci jater. Ovšem House s tím pořád nesouhlasí. Vyšle Foremana a Chase, aby vykopali mrtvou kočku July - tu, kterou Keith volal ve svých halucinacích. Když ji pitvá, přijde na zajímavou skutečnost.
House zastaví transplantaci jater a vyslouží si vůbec první pěstí od příbuzného pacienta. Keithův otec je bez sebe. Nakonec však přece jen dá na House, který tvrdí, že mladík se otrávil naftalínem - stejně jako jeho mrtvá kočka. Foreman a Chase jdou do chlapcova pokoje, rozbijí zeď a opravdu - za zdí se to hemží brouky. Keith se nakonec vyléčí a je v pořádku. Jeho otec se usmíří i s jeho přítelkyní, která mu rozbila auto.
Vedlejší děje: *House se vsadí s Cuddyovou, že týden nebude brát Vicodin. Hádá se s ní, že není závislý. Ovšem ukáže se, že závislý je. Musí bojovat sám se sebou. Nejen že ho bolí noha, ale chybí mu i jeho droga. V jednu chvíli se dokonce praští do ruky, aby přehlušil bolest.
Diagnóza: špatná - hemolytická anémie, lupus, hepatitida E; dobrá - akutní otrava naftalínem
Klíčový okamžik: Ačkoli to nevypadá zrovna nejlíp, je právě tahle epizoda hereckou exhibicí Hugha Laurieho. Vidíme ho v těch nejtišších i nejhlučnějších okamžicích: věčně skeptický lékař v jednu chvíli oněmí slastí během masáže rukou, ale o pár minut později vtrhne úplně zběsilý na operační sál, aby přerušil transplantaci jater.
Hůl:House s ní udeří do stolu, když se s Wilsonem baví o tom, zda se změnil od chvíle, kdy začal užívat Vicodin. Sám tvrdí, že všechny rysy jeho chování jsou jen symptomy toho, jak stárne a stává se nevrlejším.
Postřehy:
 • Houseův psací stůl je najednou kovový - v ostatních epizodách je deska stolu skleněná.
 • Poté, co House vtrhne na operační sál s termitem v ruce a slinou na krajíčku, anestezioložka říká: "Teď už ovšem nemůžeme operovat." - "Myslíte?!"okřikne ji vztekle chirurg, jako by to byla ta nejhloupější věta, co kdy slyšel. Scénaristé pořadu často připravují nemocničnímu personálu ty nejzřejmější věty( laik u obrazovky rychle pochopí, o co jde) a pak nechají lékaře, aby se jim za to vysmívali.
Lži:
 • Po Cameronové se chce, aby lhala otci pacienta nebo jej přesvědčila k souhlasu s léčbou hepatitidy E. Pokusí se o to, ale nakonec to neudělá.
 • House lže Wilsonovi, když mu tvrdí, že si přivřel ruku do dveří auta.
Chybičky:
 • Když za Housem přijde masérka, mluví španělsky a House se tváří, že nerozumí. To je zvláštní, když jinak má na jazyky docela talent. Španělština je přitom docela jednoduchá a je podobná portugalštině, které House rozumí - v epizodě Věrnost řekl, že si o spavé nemoci přečelt v portugalském časopise. Navíc v epizodě Bumbrlíček sám House mluví s Alfredovou matkou španělsky...

1.10 Anamnéza

2. ledna 2010 v 19:24
Oficiální název: Histories
Premiéra: 8.únor 2005
Děj:Žena - zřejmě bezdomovkyně - se vloudila na divokou party v jednom domě a zkolabovala tam. Policie ji dopraví do nemocnice, kde se jí ujme doktor Foreman. Ten ji podezírá, že simuluje, aby mohla v nemocnici přespat - ignoruje i její záchvaty. Wilson s jeho vlažným přístupem nesouhlasí a tak uvědomí House, který je ochoten se případu ujmout.
Nakonec se Foreman léčby ženy přestou zúčastní - a to dokonce velmi aktivně. Jde na ulici zjistit její identitu, aby mohli zjistit anamnézu a pokračovat v léčbě. Když posílali ženu na magnetickou resonanci, zjistili totiž, že má v ruce kovový hřeb. Foreman chodí po ulicích a snaží se zjistit informace podle obrázků, které žena maluje. Foreman dokonce za informace dá bezdomovci svou bundu. House už dávno z evidenčního čísla zjistil, o koho se jedná - žena se jmenuje Victoria Madsenová. Foreman mezitím najde její obydlí - krabici plnou netopýrů.
Postupně se objeví několik pracovních teorií, pacientka zmizí, pak se zase vrátí. Je upnutá na Foremana, věnuje mu i pár svých kreseb.
Ze všech příznaků jako je např. strach z vody a další, tým lékařů nakonec zjistí, že před sebou mají neléčitelný případ vztekliny. Je s podivem, že Foreman si nespojil netopýry s Victoriionou chorobou a nepátral více. Přesto se nevzdává pátrání po její minulosti a nakonec vypátrá všechny reálné podklady postav, o kterých vymýšlela komiks.
Vedlejší děje: * Protože House se vymluvil z ambulance z důvodu nemoci, přidělí mu Cuddyová dvě studentky, kterých se má ujmout. House to udělá po svém. *Pacientka, o kterou se studentky měly starat, se chová zvláštně - dívky za Housem přijdou se dvěma různými anamnézami. House hned pozná, že tu něco nehraje. Dívka si svou anamnézu vymýšlí, protože utrpěla ztrátu paměti. House dívkám vysvětlí, že pacientka má Korsakovův syndrom a používá vizuální vodítka.
Diagnóza: špatná - předávkování drogami, rakovina vaječníku, meningitida; dobrá - vzteklina
Klíčový okamžik: Když si House prohlíží Victoriiny obrázy, zeptá se jedna překvapená studentka medicíny: "Vy si čtete komiks?" House bez váhání odpovídá: "A vy nosíte hluboký výstřih, abyste upoutala pozornost na své poprsí. Promiňte, myslel jsem, že hrajeme hru "vyslov, co je zřejmé". Jsem od přírody soutěživý."
Hůl: Když House vkročí do místnosti, kde leží pacientka, která si vymýšlí anamnézy, ta hned spustí o tom, jak potkala "divnýho chlapa s holí."
Postřehy:
 • Foreman už poněkolikáté projevuje své předsudky vůči znevýhodněnému pacientovi a není to ani naposled. Foreman má ve zvyku chránit sám sebe - jeho silný pud sebezáchovy, ho občas nabádá i k tvrdšímu přístupu.
 • Štáb Dr. House si rád zažertuje - ve Victoriiných kresbách se objevuje Kaplowowa zastavárna. Lawrence Kaplow je jedním ze scénaristů a producentů seriálu.
 • House říká medičce, že je od přírody soutěživý - v tom má jistě pravdu. Často vidíme, že má radost, když usvědčí kolegy z omylu.
 • Je zvláštní, že House neví, že Wilson má druhého nezvěstného bratra. Nejen že je jeho přítel už léta, ale kladení osobních otázek mu nedělá žádný problém.
Lži:
 • House lže, že je nemocný, aby nemusel na ambulanci.
 • Foreman lže, aby dostal Victorii na magentickou resonanci co nejrychleji.
 • Strážník Gilmore lže o tom, že našel Victorii ležet na trávníku.
 • Pacientka s Korsakovovým syndromem lže všem třem lékařům o tom, jak si zranění způsobila.
Chybičky:
 • Používání elektrických obušků je v Nw Jersey nezákonné.
Fakta:
 • House mluví ve Victoriine případě (pro snížení teploty jí musely ponořit do vany s ledem, což pro ni bylo mučení) o hydrofobii. Na místě je ovšem termín aquafobie.
 • Injekce do žaludku, kterou dostane Foreman, se ve skutečnosti už od 80.let nepoužívá. V současnosti se injekce proti vzteklině aplikují do hýždí a do ramene.
 • U Foreman se symptomy projeví již několik hodin, co ho Victoria kousla. Ve skutečnosti by ho ruka začala brnět až několika dnech, ovšem injekční léčba by už nebyla nic platná.
 • Chirurgické hřeby se v současnosti vyrábějí z nemagnetických kovů. Victoria by tak magnetickou rezonanci mohla podstoupit v klidu.

1.9 Nechat zemřít

2. ledna 2010 v 18:55
Oficiální název:DNR
Premiéra:1.únor 2005
Děj:Hudebník John Henry Giles je velmi talentovaný a uznávaný lidmi v širokém okolí. Už několik let je ale na vozíku a zdá se, že mu dochází dech na hraní na trumpetu. Na jedné zkoušce se složí a je odvezen do nemocnice. Jeho případu se ujímá doktor House. Problém nastává ve chvíli, kdy pacient podepíše, že nechce být oživován a resuscitován, kdyby se mu něco stalo. Když jde opravdu do tuhého a umírá, House jeho přání nerespektuje a oživí ho. Dostane se dokonce až před soud, kde musí obhájit to, že pacientovi zachránil život. Naštěstí to uhraje - přímo v soudní místnosti diagnostikuje soudce, čímž si ho strhne na svou stranu. John Henry Giles je udržován na přístrojích a jeho stav se zhoršuje.
Případ komplikuje i to, že House není jediným lékařem, který se o Gilese stará. Po oživování mu Cuddyová případ sebere a dá ho Foremanovi. House má dokonce zákaz se k pacientovi přibližovat. Dalším lékařem, který se do případu plete je lékař Marty Hamilton. Ten je nejen ošetřující lékař Gilese, ale i bývalý šéf Foremana, kterého chce získat zpátky. House v tomto dílu bojuje nejen o pacientův život, ale i o svého lékaře. Chce přesvědčit doktora Hamiltona, s kterým si nepadl do oka, o tom, že se mýlil ve své diagnóze.
House dokáže, že měl pravdu a nejenže Gilesovi vrátí chuť do života - díky nemu bude zase chodit.
Vedlejší děje:* Foreman se rozhoduje, jestli má opustit Houseův tým a stát se společníkem Hamiltona.
Diagnóza:špatná - lobární pleumonie, roztroušená skleróza, Vegenerova granulomatóza; dobrá - malformace, která stlačuje nerv
Klíčový okamžik:House a Foreman se hádají o metodách mentorování - Hamiltonově versus Houseově. Foreman připomíní, jak mu Hamilton odpustil, když udělal chybu. House namítá: "Neřekl, že vám odpouští. Řekl jen, že to nebyla vaše chyba." Foreman nechápe, v čem je rozdíl a House na něj spustí pěkně od plic: "Ale byla to vaše chyba! Zkusil jste něco, udělal jste velkou věc. Mýlil jste se, ale stejně to byla velká věc. Měl byste z toho mít dobrý pocit, protože to bylo skvělé, a přitom se stydět, protože to bylo špatně. A to je právě rozdíl mezi ním a mnou. On si říká: Budeme dělat, co umíme, a nějak to dopadne. A já si říkám, že na tom, co děláme, sakra záleží. Jemu se v noci spí líp, ale nemělo by."
Hůl:
 • Před intubací Gilese podá House svou hůl Chaseovi.
 • Když Gilese odváží z pokoje, hodí hůl na postel a nechá ji tam.
Postřehy:
 • John Henry Giles cítí, že jeho život by bez jeho díla neměl cenu - a podobnou oddanost práci poznává i v Houseovi.
 • Tohle je jedna z prvních epizod, ve které si lékaři pohrávají s křestními jmény. House a Foremanův bývalý učitel se přou a oslovují se zásadně křestními jmény. "Vedu ti ukázat kamaráda, Jimmy,"říká House s notnou dávkou ironie, když vede Wilsonovi představit Hamiltona.
 • Na konci epizody odchází Giles po svých - jen s holí. To ještě víc umocňuje pocit jeho podobnosti s Housem.
Lži:
 • Giles neřekl svému manažerovi, že chce vystoupit v klubu.
 • House lže, když říká, že ošetří jen problémy s dýcháním.
 • Se "zakázanou" resuscitací se pojí dvě lži: 1) House zákat poruší a oživí Gilese i proti jeho vůli. 2) "Vy jste ho napadl," osočí Foreman House a ten říká: "Fajn. Už to nikdy neudělám." - "Ale uděláte,"namítá Foreman a je zřejmé, že má pravdu.

1.8 Jed

23. prosince 2009 v 19:43
Oficiální název: Poison
Premiéra: 25.leden 2005
Děj:Epizoda začíná v učebně, kde se Matt snaží přesvědčit učitelku, že musí na záchod. Učitelka ho podezírá z podvodu a zakáže mu odejít, ovšem Matt se najednou v křečích svalí na podlahu.
Tento případ Houseovi doporučí Foreman. House ho nejprve nechce přijmou, myslí si, že jde o drogy. Jenže toxikologický test je negativní. Foreman se snaží House přesvědčit a House po krátké diskuzi podlehne. House a Foreman jsou si stále podobnější - Foreman už dokonce nosí stejní tenisky!
House se diagnózy "drogy" nechce pustit, a přestože Mattova matka tvrdí, že její syn je čistý, vyšle do jejich domu lékaře, aby vše důkladně prohledali. Místo drog najdou jen zkažené rajčatové pyré. Vyloučí tedy bakteriální infekci a zaměří se na otravu. Ovšem otázká zní: Čím se otrávil?
Během další prohlídky domu, se objeví prázdná plechovka s pesticidy. Lékaři už chtějí nasadit léčbu v podobě hydrolázy, ovšem zasahuje opět Mattova matka. V láhvi nemohly být pesticidy - Matt to používal na zahrádku kvůli projektu o životním prostředí do školy.
Do nemocnice přichází nový pacient se stejnými syndromy - Chi Ling. S Mattem nemá společného skoro nic, až na to, že jezdí společným autobusem. I ten je ale slepou stopou.
Mattova matka odmítá povolit jakoukoli léčbu, dokud nebude přesvědčená o tom, že lékaři ví, co dělají. Housovi nezbývá nic jiného než pátrat po společných indiciích. Napadne ho, že oba chlapci by mohli používat stejný přípravek. A opravdu - v domě obou se najde stejný prací prášek. I když ten není důvodem nemoci, přinutí House podívat se, co mají chlapci na sobě. Oba si totiž koupili džíny, které byly znečištěné pesticidy. House nasadí hydrolázu a chlapce vyléčí.
Vedlejší děje: * Ambulantní pacientka Georgia ve svým 82 letech pociťuje změnu ve svém chování.
Diagnóza:špatná - drogy, otrava pesticidem (disulfoton), otrava etilparatinem; dobrá - otrava fosdrinem
Klíčový okamžik: Wilson předčítá Housovi dopis, který mu napsala 82-letá Georgia trpící syfilisem a pociťující euforické stavy.
Hůl:
 • "Možná bychom ti měli koupit hůl. Tenisky jako on už máš,"žertuje Cameronová, když Foreman prohlásí, že rozdíl mezi ním a Housem je v tom, že on není zahořklý a nafoukaný invalida.
 • House zamyšleně kroutí holí mezi prsty, když se s Wilsonem baví o tom, jestli si nové oblečení před nošením pere. I zde se hůl zdá být symbolem mužnosti, protože Wilson odpovídá: " Já jsem chlap. Nemám na praní čas. Zachraňuju životy."
Postřehy:
 • Primární pacient se jmenuje Matt, stejně jako scénárista tohoto dílu. Náhoda?
 • House posílá s Foremanam hledat drogy i Cameronovou. Zdá se, že jí věří, že se jich ani nedotkne.
 • Chase hned zpočátku ztratí důvěru matky, když se přizná, že jeho matka s ním měla problémy. Rozhodně neudělal dojem tím,že přiznal, že kdysi bral drogy - lékaři k ním přece jen mají dobrý přístup.
 • Vůbec poprvé vidíme nápis "fakultní nemocnice princeton plaisboro." Velmi moderní, vyvedený celý malým písmem.
 • Cameronová jako první navrhuje otravu pesticidy. Vůbec často se stává, že má v odhadech pravdu, ale rychle ze svých názorů ustupuje.
 • House zastrašuje matku pacienta : "Zprošťuji fakultní nemocnici Princeton-Plaisboro odpovědnosti za jakýkoli nepříjemný zdravotní stav vzniklý v důsledku mého odmítnutí," ctiuje a později parafrázuje: "Není vinou nemocnice, jestliže můj syn natáhne brka." Dal jsem tomu trochu šťávy. Hlavně aby bylo jasno. - "Jsem si vědoma, že lékaři považují mé rozhodnutí za naprosto stupidní, ale já vím víc než oni. Na střední škole jsem měla biologii. Kromě toho ráda řídím každý jednotlivý aspekt života svého syna, i když jsem o smrt." Tady to podepište. Přinesl jsem pero."Je zvláštní, že Mattovu matku obviňuje, že se synem manipuluje, když sám s ní dělá totéž.
Lži:
 • Chase předstírá, že je z epidemologického centra.
 • Matt tajil před matkou, že si koupil nové kalhoty, aby lépe zapadl mezi spolužáky.

1.7 Věrnost

23. prosince 2009 v 19:11
Oficiální název: Fidelity
Premiéra:28.prosinec 2004
Děj:Ed si byl zaběhat se svým poněkud vlezlým nejlepším přítele, - nejenže se ho Adam vyptával na vztah s manželkou, dokonce vyzvídal, jak často s ní spí -, a když se vrátil domů. našel Elise ještě v posteli, a navíc silně podrážděnou. Spousta lidí bývá po ránu nevrlá, ale Elise se naštve jen proto, že ji Ed vyzve, aby vstala. Elise sama uzná, že by bylo nejlepší jít k doktorovi i proto, že už tři dny nevstala.
K Houseovi se pacientka dostává přes Cameronovou. Překvapuje ho, že ji tento případ zajímá.
Elisa podstupuje různá vyšetření. V jejím těle se nepodaří objevit žádný nádor, ale přesto trpí halucinacemi: tvrdí, že po ni lezou mravenci. Když House navrhne jako možnou příčinu spavou nemoc - vzhledem k tomu, že Elise spí 18 hodin denně - , ostatní jsou přesvědčeni, že se mýlí. Sami vymýšlejí různé jiné diganózy. Přestože hlavním syndromem nemoci je právě únava, nikdo nevěří ve spavou nemoc, protože pacientka nikdy nenavštívila Afriku a nedostala ani krevní transfúzi.
House se ovšem jen tak nevzdává, i když se nemá čeho chytit. Ví se o jednom jediném případu, kdy se spavá nemoc přenesla pohlavním stykem. House se rozhodne, že Elisa bude případem číslo dvě. Protože ani její manžel Ed v Africe nebyl, je jasné, že jeden z nich musel být nevěrný. House to potřebuje zjistit, ovšem sám se zeptat nejde. Vyšle Cameronovou a Foremana. Těm ale manželé tvrdí, že si byli vždycky věrní.
Když Elise upadne do kómatu, zdá se, že její manžel má poslední příležitost, aby se přiznal - jenomže nemá k čemu. House si s ním promluví a vyzve ho, že pokud si není stoprocentně jistý Elisinou věrností, ať povolí léčbu.
Elise dostává léky. Její muž se ovšem nemůže přenést přes iformaci, že mu jeho žena mohla být nevěrná a pronese výrok, že by byl raději, kdyby zemřela. Doktorka Cameronová tento výrok absolutně odsoudí a dá to Edovi jasně najevo.
Léky nakonec zaberou a Elise se vyléčí. S manželem ovšem nemluví. Na druhou stranu musí říct, s kým měla poměr. Vyjde najevo, že to byl právě ten vlezlý přítel Adam ze samotného začátku epizody.
Vedlejší děje:* Housova ambulantní pacientka si nechala udělat silikonová prsa - jako dárek pro manžela. Nyní má obtíže s dechem. House dojde k přesvědčení, že její manžel ji přidává do jídla něco ze svých léků, aby snížil její sexuální apetit. Dárek mu asi radost neudělal - ale nechce, aby udělal radost někomu jinému. * V tomto díle se poprvé více rozebírá osud Cameronové.
Diagnóza:špatná - klinická deprese, nádor na mozku, rakovina prsu (paraneoplastický syndrom), králičí chřipka (tularémie), dobrá - africká spavá nemoc (tripanosomiáza)
Klíčový okamžik: House přistihne Cameronovou, jak v laboratoři kalibruje centrifugu a přitom pláče. "To je velmi smutná věc, taková nekalibrovaná centrifuga. Taky mě občas rozpláče,"říká House. Cameronová mu pak vypráví své osobní zkušenosti se smrtí. Poprvé se dozvídáme, že byla vdaná a její manžel zemřel.
Hůl:V tomto dílu nijak nezazářila.
Postřehy:
 • V této epizodě vidíme Houseův oblíbený seriál i s titulky, ve kterých se objevily i jména skutečných lidí z produkčního štábu.
 • Foreman se s Housem baví o tom, proč ho House pořád kritizuje, načež ho House začne kritizovat ještě víc - zvlášť poté, co Foreman podá sedativa pacientovi, který je v silném útlumu. Jako by to byla dohra "Sokratovské metody", kde House všem jasně řekl, aby pacientce nedávali sedativa a Foreman to stejně udělal.
 • Chase na Foremanovu otázku, proč se po něm House neustále vozí, pohotově odpoví: "Třeba se mu líbíš a neví, jak ti do dát najevo." Svým způsobem má pravdu - Foreman je Housovým favoritem. Je na něj sice přísnější, ale chová se k němu jako k muži - v Cameronové a Chasovi vidí pořád jen děti.
Lži:
 • Elise je manželovi nevěrná.
 • Elise lže lékařům, že nikdy nebyla nevěrná.
 • House lže, když tvrdí, že případ prsaté ženy musí konzultovat s Wilsonem.
 • Adam, Edův přítel, lhal celou dobu, protože udržoval s Elise poměr.
Fakta:
 • Lékaři by se asi neobtěžovali s tím, aby vypátrali milence nemocné a osobně mu sdělili, že je nemocný. Ale rozhodně to je drastický závěr celé epizody, když Cameronová stojí před domem a z něj vyjde nejlepší Edův přítel.

1.6 Sokratovská metoda

22. prosince 2009 v 10:48
Oficiální název: Socratic Method
Premiéra: 21.prosinec 2004
Děj:Z úvodní scény se dozvídáme, že budoucí pacienta Lucille Palmeirová trpí bolestmi nohou, ovšem kromě toho má halucinace a slyší hlasy. Dozvídáme se také, jak tyto příznaky doposud řešila: Její syn - jediný koho má - jí podává menší dávky alkoholu a je velmi pravděpodobné, že to dělá od loňského jara, kdy lékaři stanovili diagnózu. Když se sociální pracovnice chystá podepsat dokumenty, které by ji s konečnou platností zbavily svéprávnosti, Lucille se popadne za hruď a zkolabuje. Později k tomu můžeme připočíst i těžko trombózu tepen, a tak se není co divit, že House se zájmem odkládá svůj časopis.
Už v první minutě vyloučí House a jeho tým schizofrenii jako příčinu trombózy klubokých žil, kterou pacientka trpí. Poté House sám vyráží do pokoje Lucille. Má totiž rád mentálně nevyrovnané pacienty. Líbí se mu jak uvažují a že jejich lži nejsou tak nudné jako lži normálních pacientů.
House se trpělivě věnuje Lucille, aby porozuměl jazyku, kterým mluví.
Napětí sílí, když House svému týmu zakáže podávat Lucille psychofarmaka, aby si udělal lepší představu o tom, co se děje. Když se Foreman pokouší odebrat pacientce krev, Lucille dostane záchvat a plivne mu do tváře. Poté co Lucille začne zvracet krev, House přemýšlí o diagnóze a napadne ho nedostatek vitamínu K. Má pravdu - jak zjistí Foreman, který v bytě Lucille najde jen hamburgery. To ale není vše.
Na ultrazvuku jater zjistí, že Lucille má nádor a to 6cm velký. K tomu, aby mohla podstoupit operaci, ji House musí do nádoru vstříknout etanol, aby se nádor zmenšil. Povede se mu to a operace dobře dopadne.
House zjistí, že syn, který se o ní stará není tak starý na kolik se vydává, ale že mu je ve skutečnosti patnáct. Později přijde do nemocnice sociální pracovnice, která jej odvede do dětského domova. I když syn obviňuje House, on to nebyl. Houseovi docvakne, že to byla jeho matka, která nechtěla být synovi přítěží a tak zavolala sociální pracovnici - což by nebylo možné, kdyby trpěla schizofrenií.
Pozdě v noci House napadne diganóza - Wilsonova choroba. Ta má za následek hromadění mědi v těle i cirhózu.
Druhý den House provede rychlý test očí - a opravdu. Měděně zbarvené kruhy kolem rohovky potvrdí Housovu diagnózu.
Lucille se úplně vyléčí a její syn se k ní opět může vrátit.
Vedlejší děje: *Tématem epizody je stárnutí - i House stárne, blíží se jeho narozeniny. *Na ambulanci se House potká s matkou, která přivedla do nemocnice svou dceru s předstíraným podzřením na meningokoka. Ve skutečnosti ale chce, aby nějaký lékař její dceři vysvětlil, proč by si měla hlídat váhu a na oslavě svých narozenin mít dorty bez cukru. *Dalším ambulantním pacientem je muž s nekonečnou škytavkou.
Diagnóza:špatná - schizofrenie, trombóza hlubokých žil, nedostatek vitamínu K, nádor na játrech; dobrá - Wilsonova choroba
Klíčový okamžik: Druhý ambulantní pacient, muž s nevyléčitelnou škytavkou, je v této epizozdě jednoznačně komickou postavičkou, zejména v okamžiku, když si House nechá předvést, jak se fackuje, a pak mu radí: "Ještě trochu přitlačte."
Hůl:
 • Když se syn pacienty rozčílí, že jí kvůli odběrům krve podali sedativa, ačkoli je prosil, aby to nedělali, vyhrožuje mu House: "Mám v ruce hůl a vím, jak ji používat."
 • House skládá poklonu Cuddyové za to, že má pěkný kostým: "Říká ,Jsem profík, ale přesto žena.' Tu druhou část přímo křičí!" - "Ta vaše hůl taky leccost křičí,"usadí ho Cuddyová.
 • Když Cuddyová vtrhne za Housem na pánské toalety, je vidět, že si hůl věší na zeď vedle pisoáru.
Postřehy:
 • Dr. House si poprvé objednává newyorský sendvič - bez kečupu, bez hranolků a bez okurek, 5,80 včetně daně.
 • "Nelžete mu, vy kulhavče! Veselá Lucy Lucasovi nikdy nelže. Je vám to jasný?" huláká Lucille na House. Zní to sice jako nesmysly, ale ve skutečnosti se snaží vyjádřit svůj vztah k synovi a zjistit, jestlu Houseovi může věřit.
 • Cameronová si jako první vzpomene, že má House narozeniny.
 • Lucas své matce předčítá báseň od W.B. Yeatse, která se jmenuje Her Praise.
Lži:
 • Lucas lže o svém věku - tvrdí, že mu je 18, ale je mu 15 let.
 • Cameronová lže o závažnosti stavu pacientky, aby získala rychleji testy.
 • House lže Lukovi, že dokáže určit věk z rentgenového snímku. Není to ani jeho snímek.
 • House podvádí, když Lucille zmenší nádor.
 • House lže o tom, že sociální pracovnici zavolal on.
Chybičky:
 • Když House mluví s Lucasem o stavu jeho matky, lahvička kečupu mezi nimi je někdy otevřená a někdy zavřená.

1.5 Jeptiška

21. prosince 2009 v 10:17
Oficiální název: Damned If You Do
Premiéra: 14.prosinec 2004
Děj:Vánoce ve fakultní nemocnici vypadají úplně stejně jako každé jiné období v roce - snad až na to, že na ambulanci dorazí tři jeptišky a Santa Claus, který má průjem.
Sestra Augustina přichází na ambulanci v 11 hodin a dr. House ji další hodinu ignoruje. Mladá sestra Pia, která ji doprovází, je přesvědčená, že vyrážka na Augustininých rukou jsou stigmata, starší sestra Eucharista však děkuje dr. Houseovi za světskou diagnózu v podobě kontaktní dermatitidy. Podle jeho názoru jde o alergii na čisticí prostředek, který používají v klášteře na mytí nádobí. House podá sestře antihistaminikum, které sestra zapije čajem ze své termosky. Okamžitě se u ní projeví prudká reakce a House je znovu povolán na vyšetřovnu, kde sestře podá Epinefrin. Po další zástavě srdce se raději jde poradit s Cuddyovou, která je přesvědčená, že House udělal chybu a podal dívce příliš vysokou dávku. House toto odmítá.
Na vyšetření CT má Augustina vidinu, v které spatří Ježíše. Zjistí se, že má vážně poškozený imunitní systém. House navrhuje léčbu v kyslíkové komoře, ovšem Foreman to odmítá a řekne svůj názor Cuddyové. Ta Houseovi případ sebere, s tím, že ochraňuje pacientku před tím, aby ji zabil.
House začíná pochybovat sám o sobě - Wilson ho dokonce přistihne, jak se probírá injekčními stříkačkami.
Později ovšem zjistí, že zástavu srdce způsobila kombinace bylinkového čaje s Epinefrinem. Pravdu tedy měla Cameronová, kterou už od začátku napadlo, že by to mohla být dlouhodobá alergie.
Sestru Augustinu převezou do sterilního pokoje, ovšem ona znovu kolabuje. Ztrácí víru v léčbu a v té chvíli přichází na pomoc dr. Chase, který se spolu s ní modlí. I když na začátku vyjádřil svůj velmi negativní postoj k náboženství.
House u sestry nakonec diagnostikuje "alergii na náboženství" - v přeneseném významu. Objeví u ní totiž zapomenuté nitroděložní tělísko, které se kdysi používalo jako antikoncepce.
Vedlejší děje:* Hlavním motivem této epizody je důvěra a víra. * Dr. Chase evidentně náboženství nesnáší a dává to dost hlasitě najevo.* Houseův a Foremanův vztah se vysotřuje.
Diagnóza:špatná - alergie na mycí prostředek, herpetická encefalitida, smíšené onemocnění pojiva, alergie na bylinu v čaji; dobrá - alergie na měď
Klíčový okamžik: House jízlivě flirtuje se sestrou Eucharistou v nemocniční kapli. Poté, co jí vytknem že se během jediné minuty dopustila čtyř ze sedmi smrtelných hříchů (pýcha, hněv, závist, obžérství), ji obviní z dalšího: "Podle toho, jak se na mě teď díváte, jste se dostala k číslu pět: chtíč."
Hlášky:
*"Baví mě, ale i štve, když si myslíte, že bych měl být míň tvrdohlavý než vy."
Hůl:
 • Cameronová přinese do nemocnice cukrové hůlky. "Co to má být? Sladké hůlky?Vysmíváte se mi?" ptá se House důrazně. A protože Cameronová je prostě Cameronová, bere to vážně a začne se ospravedlňovat.
 • Když vchází House do sterilního pokoje, aby sestru přesvědčil o tom, že v něj musí věřit a zůstat v nemocnici, nechává svou hůl za dveřmi. Jindy je symbolem jeho mužnosti, že by snad tady byla symbolem jeho pýchy, kterou musel nechat stranou?
Postřehy:
 • House si často bere Vicodin při prvním náznaku stresu nebo podráždění. Tentokrát si ho vezme hned ve chvíli, kdy na ambulanci uvidí řádové sestry.
 • Poté, co Cuddyová Houseovi sebere případ sestry Augustiny, říká Cameronová Foremanovi: "Udělal jsi, co sis myslel, že musíš udělat." Přidáním slova "myslet", vyjádřila svůj nesouhlas s jeho činem.
 • Mezi okamžikem, kdy House přijem sestru Augustinu, a okamžikem, kdy jej Cuddyová z případu odvolá, vidíme na lékaři tři různé sportovné bundy. Přitom je nepravděpodobné, že by během té doby uplynulo víc než 24 hodin.
 • Wilson tvrdí, že zdravotní stav jeptišky může být prostě boží vůle. House lakonicky odpovídá: "Ale ne moje." Opět sám sobě přisuzuje status všemohoucího.
Lži:
 • Sestra Eucharista tvrdí Houseovi, že si Augustina vymýšlí.
 • Chase lhal Augustině, když jí tvrdil, že má pulz v pořádku. Ta jeho lež prohlédla.
Chybičky:
 • Jediná chyba v návaznosti - Chasův pramen je ve dvou různých záběrech na dvou různých místech.
Fakta:
 • Dr. Foreman popisuje eofinosily, ale ve skutečnosti se jedná o eosinofily.

1.4 Mateřství

19. prosince 2009 v 9:47
Oficiální název: Maternity
Premiéra: 7.prosinec 2004
Děj: Tento díl začíná na porodním oddělení, kde se právě rodiče dohadují o jméně dítěte. To začne zničehonic opakovaně zvracet a rodiče zavolají na pomoc porodníka. Nemluvně v jeho náručí zkolabuje.
House se začne o případ zajímat, přestože ho od něj ostatní odrazují s tím, že je to jen obyčejná nemoc u kojence. Cuddyová House nakonec obviní, že ve věcech vidí jen to, co sám chce. Ovšem House se toho nepustí a začne pátrat. Po chvíli leží na oddělení tři další kojenci. Cuddyová velmi rychle mění názor. Ve středu pozornosti se ocitají Maxine manželů Hartigových a syn páru Chenová-Lupinová.
House u obou dětí nasadí léčbu, léčí je antibiotiky. Ovšem ta nezabírají a začínají u novorozenců vyvolávat selhání ledvin. House předepíše každému novorozenci jiný druh antibiotik a čeká, co se bude dít. Je evidentní, že ho tento stav netěší. Nakonec se potvrdí smutná diagnóza - malý chlapec umírá. House doufá, že alespoň Hartigovou se mu podaří vyléčit. Jenže i ona se po antibioticích zhoršuje. House pátrá dál po příčině nemoci. Po pitvě novorozence zjistí, že to je echovirus 11. House přemýšlí, jak se takový virus mohl dostat na dětské oddělení, které je tak přísně chráněno. Nakonec však uvidí důvod - paní, která roznáší medvídky, evidentně nevypadá moc zdravě...
Vedlejší děje: *Housovou pacientkou na ambulanci je žena Jill, která přestože běhá, nemůže zhubnout. Je totiž těhotná, přestože měla v těle antikoncepční implantát. Protože neví, čí dítě je (jejího manžela nebo bývalého přítele, s kterým "uletěla"), požádá House, aby provedl test otcovství a aby se o ni staral po dobu těhotenství. * Cameronová se dostává do vypjatých situací, kdy musí rodičům oznamovat špatné zprávy. Většinou to nezvládne a tento úkol za ni musí převzít jiný doktor. Když ji Foreman poprvé napomíná, říká mu, že je snazší zemřít, než se dívat, jak umírá někdo jiný. Zdá se, že mluví z vlastní zkušenosti.
Diagnóza: špatná - MRSA, pseudomona; dobrá - echovirus 11
Klíčový okamžik:
* House své ambulantní pacientce Jill, která netuší, že je těhotná, s vážnou tváří oznámí, že má v těle parazita. Vzápětí ji ovšem uklidní: "Žádný strach. Mnoho žen se ho naučí milovat, dávají mu jména, oblékají ho do šatiček, smlouvají mu návštěvy u jiných parazitů." I tak chvíli trvá, než Jill pochopí, o čem je řeč.
* Dr. Chase si povídá s paní Hartigovou a ta mu říká, že se s manželem nerozvedou, i kdyby Maxine zemřela. Dítě za sklem vzápětí začne kolabovat. Dr. Chase jde dovnitř a matka ho následuje.
"Ona zemře? Ona umírá,"ptá se.
Dr. Chase jí odpovídá: "To není vaše dítě."
Hůl: House ji tentokrát svěří Cameronové.
Postřehy:
 • Lidský život má pro dr. House větší cenu než televize. Opouští svůj seriál, aby se postaral o nemocné novorozence.
 • Foreman je Houseovým oblíbencem - nemocné děti se vydávají hledat spolu.
 • Vidíme citlivější stránku dr. Chase, který se pokouší dítě páru Chenová-Lupinová oživit elektrošoky i ve chvíli, kdy už je jasné, že je to marná snaha. Jen těžko se smiřuje s tím, že novorozenec zemřel.
 • "Dohlídni na ni, prosím tě,"říká House Wilsonovi poté, co se Cameronová pokusila vyhnout tomu, aby právě ona musela sdělit Chenové a Lupinové, že jejich dítě zemřelo. V tu chvíli vypadá, jako opravdový prevít, ale zároveň jde vidět jeho oddanost práci. Snaží se, aby se Cameronová naučila zvládnout i ty nejtěžší úkoly, které lékaře čekají. Krátce poté vidíme House s mrtvým dítětem, na kterém se chystá provést pitvu. Jako diváci můžeme poude dohadovat, kdo z nich má před sebou smutnější úkol.
 • Později se House ptá Foremana, jak je na tom Cameronová. Foreman se s nim nejprve dohaduje, ale nakonec říká, že Cameronová je v pohodě.
 • V závěru epizody se House ptá Cameronové na její zkušenost se smrtí. Ona mu odsekne a uteče, ale vzápětí ji vidíme na schodišti, jak pozoruje manžele Hartigovy odcházející z nemocnice s dítětem. Z náznaků vyplývá, že House měl možná pravdu a smrt zasáhla do osudu Cameronové.
Lži:
 • Cameronová lže rodičům malého chlapce, když jim řekne, že účinky léčby "zjistíme do 24 hodin."
 • Těhotná Jill chce, aby House jejímu manželovi řekl, že jde o testy na mononukleózu, nikoli o test otcovství.
Chybičky:
 • House slíbí Jill, že se jejího porodu ujme sám a v samotném závěru se domlouvá s porodníkem Kubisakem. Když prováděl pitvu mrtvého novorozence, uvedl datum 2.prosince 2004 a na dotaz, kdy se Jill narodí dítě, říká, že koncem března. "To je za pět měsíců,"říká Kubisak, ale to se autoři evidentně přepočítali. (jsou to 3 měsíce)
Fakta:
 • Když Maxine začíná poprvé zvracet, tvrdí její rodiče, že nic nejedla a proto by neměla mít co vyvrhovat. Ovšem když House představuje případ kolegům, říká, že poprvé zvracela 36 hodin po porodu. Fěti je třeba koji krátce po tom, co přijdou na svět, takže jeden z údajů nemůže být pravdivý.
 • Housův tým vyloučí jako příčinu onemocnění viry, které způsobují opary. Nechávají ale na tabuli cytomegalovirus a ten patří právě do této skupiny virových onemocnění.

1.3 Occamova břitva

19. prosince 2009 v 9:11
Oficiální název: Occam's Razor
Premiéra: 30.listopad 2004
Děj: Epizoda začíná scénou z vysokoškolské koleje, kde v pokoji Brandon právě telefonuje a přehání svůj kašel, aby se vymluvil z práce. Poté, co se pomiluje s přítelkyní, náhle omdlí.
Po úvodu se opakuje scéna, kdy se House a Wilson opět hádají, zda-li přijmout pacienta. Nakonec se dohodnou, že House se na pacienta půjde podívat, protože skončil na JIPce v jejich nemocnici.
Brandonovy symptomy se zhoršují a jeho přítelkyně o něj má takový strach, že sebere odvahu a zeptá se Chase, jestli mu nemohla ublížit svým agresivním chováním v posteli. Chase to odmítne a střetne se v zajímavé debatě s Cameronovou.
Počet pozorovaných symptomů hrozivě narůstá a House svému týmu připomíná teorii Occamovy břitvy - "Nejjednodušší vysvětlení je vždycky to nejlepší." Už dříve přišel s teorií, že pacientův stav ovlivnila špatná léčba, ale bez důkazů je tato teorie nepoužitelná. Nakonec House přijde, že měl pravdu. Samozřejmě, že do případu zasáhnul i někdo třetí a čtvrtý. Nejprve to byl lékárník, který Brandonovi místo léku na kašel napsal Kolchicin - lék na dnu a Brandon na něj měl alergii. Pak to byla jeho matka, která mu lék dávala bez vědomí lékařů. Když na to House přijde, může Brandona vyléčit.
Vedlejší děje: *Prvním Houseovým pacientem je žena, která byla před týdnem nastydlá a přinesla do nemocnice vzorek laku, aby lékařům ukázala barvu svého hlenu. House ji ze začátku uráží, ale pak je překvapivě vstřícný a objedná pro ženu, která brzy ztratí práci, komplexní vyšetření. Proč? Řekla mu, že nesnáší, když se jí říká, co má dělat. To na House udělalo dojem.* K dalším ambulantním pacientům House vždy zavolá Cuddyová a čeká na ni. Jednou se dokonce k vyšetření nachomýtne i Foreman. Housovými dalšími pacienty jsou muž s bolestí v krku, žena, která uběhla 10 kilometrů a bolí ji noha a muž s MP3 přehrávačem ve svém pozadí.
Diagnóza: špatná - sepse, zánět dutin, akutní zánět ledvin; dobrá - požití kolchicinu
Klíčový okamžik: Cameronová líčí Chaseovi, co se v lidském těle odehrává při souloži. Je očividné, že si s ním pohrává. To, jak poté plynule přejde ze vzrušujícího líčení hodinového orgazmu u žen k nevinnému "Ahoj, Foremane, jak se máš?" je prostě okouzlující.
Hlášky:
*Cameronová vypráví o tom, že sex zabíjí. On se zeptá "Ty už jsi někdy někoho zabila?"
Hůl: V této epizode se prakticky neobjeví.
Postřehy:
 • Wilson promlouvá Houseovi do duše víc než obvykle.
 • Po výměne názorů mezi Housem a Cuddyovou Wilson poznamená, že mezi láskou a nenávistí je jen tenká hranice.
 • Houseovi se podaří zapomenout pacientovo jméno dvakrát běhm jediné scény.
Lži:
 • Brandon lže svému zaměstnavateli, aby mohl zůstat doma se svou přítelkyní.
 • Wilson se snaží vyhnout lhaní, když vysvětluje, proč chce, aby se House ujal Brandonova případu. Už dříve jsme viděli, že je v takové situaci ochoten lhát, ale tentokrát se tomu brání.
 • House lže, když říká pacientům z ambulance, že jim nemůže dát svůj Vicodin. V předchozí epizodě jsme viděli, že se ochotně podělí.
 • House očividně lže, když tvrdí, že i u banálních případů potřebuje konzultaci se svými kolegy.
 • Matka zatají lékařům, že dává synovi léky. I to je v podstatě lež.
Chybičky:
 • Chyby v návaznosti: písmeno F ve slově fever je v některých scénách přeškrtnuto, v jiných ne ; diskontinuitu je možno vidět i u účesu Cameronové. Její pramen si dělá co chce.
Fakta:
 • Je vyloučené, aby se pacient uzdravil tak rychle. Podle názoru odborníků je pravděpodobnosti přežití u sklerotizující panencefalitidy neuvěřitelně malá.

1.2 Otázka rodičovství

15. prosince 2009 v 18:50
Oficiální název: Paternity
Premiéra: 23.listopad 2004
Děj:Tento příběh začíná uprostřed lakrosového zápasu. Šestnáctiletý Dan najednou začne vidět dvojmo a vzápětí se srazí s jiným hráčem. Po srážce zůstane ležet na zemi...
Doktor House zrovna sedí na křesle a líže lízátko, když do místnosti vejde doktor Wilson a pobídne ho, aby šel na ambulanci. House se chtě nechtě zvedne a míří tam. Když vychází z ambulance, narazí na Dana a jeho rodiče, kteří tvrdí, že s ním mají domluvenou schůzku. To House rezolutně odmítá, ale ukáže se, že rodiče mají pravdu - až na to, že dopis, který drží v ruce, nepodepsal House nýbrž dr. Cameronová. House si vyslechne symptomy, mezi které patří noční můry. Obviní rodiče, že chlapce zneužívali a odloží případ jako triviální. Poté si však všimne trhavého pohybu v Danově noze. Vyšetří ho a začne se diagnostikovat.
House nejvíce zajímá o chlapcovy noční můry a chce je vidět. V chlapcových snech se dokonce objeví jako ztělesnění smrti.
Následuje vyšetření magnetickou resonancí a několik diagnóz, mezi které patří např. roztroušená skleróza.
Jednoho dne, se Dan ztratí z pokoje. Personál ho hledá po celé nemocnici a nakonec ho najde na střeše. Dan si ovšem myslí, že je na fotbalovém hřišti.
House je nadšený - Danův odchod z postele, o kterém nevěděl, totiž dokazuje, že v jeho případě nejsou o roztroušenou sklerózu.
Cameronová navrhuje neurosyfilis, ale ani ona nemá pravdu.
House stanoví diagnózu po jedné příhodě na ambulanci. Chlapec byl adoptovaný a protože jeho matka nebyla očkovaná, byl náchylný na obyčejné nemoci. To, co ho málem zabilo, byl zmutovaný vir spalniček.
Vedlejší děje: * Na ambulanci se House potkává s matkou, která nechce nechat očkovat své dítě, aby nemusela cpát peníze do firem, které vyrábí a produkují vakcíny. House ženu dost utře.
Diagnóza:špatná - virová meningitida, blokáda v mozku, roztroušená skleróza, neurosyfilis; dobrá - nákaza zmutovaným virem spalniček
Klíčový okamžik: Zlý House jako noční můra, stojící nad pacientem, který žadoní o to, aby mohl mluvit s rodiči, si označí a později - se slovy: "Tohle bude bolet, Dane!" - i uřízne pacientův prst. Laurie tuhle scénu dovedl k dokonalosti - působil přirozeně i děsivě.
Hlášky:
* Cameronová (o nákaze): "A co sex?"
House: "To by nám teď zkomplikovalo život. Pracujeme spolu! A jsem starší. Vám by to nevadilo?"
* "Chybná léčba nám vzala naději na správnou diagnózu. Proč mi lidi lžou?"
Hůl: Když Cuddyová House žádá, aby za test rodičovství doplatil ze svého, nechá House svou hůl dopadnout na její stůl, mezi ne. Cuddyová mu pak věnuje ironickou parodii vyzývavého úsměvu.
Postřehy:
 • S nápadem, že House bude nosit tenisky Nike, které předvedl i v tomto díle, přišel sám Hugh Laurie.
 • Chase si jako jediný nevsadí na otcovství pacienta - na ostatních House vydělá 1000 dolarů.
 • "Chlapec, co zažaloval vlka" je narážka na bajku o chlapci, který křičel "Vlk", aby na sebe upoutal pozornost, až nakonec přišla chvíle, kdy skutečně potřeboval pomoc, ale nikdo už mu nevěřil.
Lži:
 • House a Wilson vedou spor o tom, jestli je lepší lhát a odejít dřív, nebo se prostě skrývat v kanceláři.
 • Chase chtěl lhát rodičům o tom, že syn trpí Huntingtonovou nemocí a je třeba provést testy, jinak zemřou. Tak by mohli provést test otcovství. Naštěstí se to nestane.
 • House lže pacientovi, který se rád soudí s lékaři, o tom, že má kapavku.
 • Danovi rodiče 16 let všem lhali, když tvrdili, že je jejich vlastním synem.
Chybičky:
 • Scéna z lakrosového utkání zahrnuje zrcadlové obrácený záběr. Nápis TARTANS na vestách se v něm objevuje naruby.
 • Po prvním chirurgickém zákroku na mozku má Dan ještě vlasy. Že by sestřičce, která připravovala operaci, tolik záleželo na jeho vzhledu?
Fakta:
 • Retinální biopsie je těžký zákrok nejen pro lékaře, ale i pro herce. Přestože Foreman Danovi říká, že oko znehybnili, přesto jím při malé blízkosti jehly uhýbal stranou. I falešné jehly jsou strašidelné, když vám míří do oka.
 
 

Reklama