Prosinec 2009


1.8 Jed

23. prosince 2009 v 19:43 1.řada
Oficiální název: Poison
Premiéra: 25.leden 2005
Děj:Epizoda začíná v učebně, kde se Matt snaží přesvědčit učitelku, že musí na záchod. Učitelka ho podezírá z podvodu a zakáže mu odejít, ovšem Matt se najednou v křečích svalí na podlahu.
Tento případ Houseovi doporučí Foreman. House ho nejprve nechce přijmou, myslí si, že jde o drogy. Jenže toxikologický test je negativní. Foreman se snaží House přesvědčit a House po krátké diskuzi podlehne. House a Foreman jsou si stále podobnější - Foreman už dokonce nosí stejní tenisky!
House se diagnózy "drogy" nechce pustit, a přestože Mattova matka tvrdí, že její syn je čistý, vyšle do jejich domu lékaře, aby vše důkladně prohledali. Místo drog najdou jen zkažené rajčatové pyré. Vyloučí tedy bakteriální infekci a zaměří se na otravu. Ovšem otázká zní: Čím se otrávil?
Během další prohlídky domu, se objeví prázdná plechovka s pesticidy. Lékaři už chtějí nasadit léčbu v podobě hydrolázy, ovšem zasahuje opět Mattova matka. V láhvi nemohly být pesticidy - Matt to používal na zahrádku kvůli projektu o životním prostředí do školy.
Do nemocnice přichází nový pacient se stejnými syndromy - Chi Ling. S Mattem nemá společného skoro nic, až na to, že jezdí společným autobusem. I ten je ale slepou stopou.
Mattova matka odmítá povolit jakoukoli léčbu, dokud nebude přesvědčená o tom, že lékaři ví, co dělají. Housovi nezbývá nic jiného než pátrat po společných indiciích. Napadne ho, že oba chlapci by mohli používat stejný přípravek. A opravdu - v domě obou se najde stejný prací prášek. I když ten není důvodem nemoci, přinutí House podívat se, co mají chlapci na sobě. Oba si totiž koupili džíny, které byly znečištěné pesticidy. House nasadí hydrolázu a chlapce vyléčí.
Vedlejší děje: * Ambulantní pacientka Georgia ve svým 82 letech pociťuje změnu ve svém chování.
Diagnóza:špatná - drogy, otrava pesticidem (disulfoton), otrava etilparatinem; dobrá - otrava fosdrinem
Klíčový okamžik: Wilson předčítá Housovi dopis, který mu napsala 82-letá Georgia trpící syfilisem a pociťující euforické stavy.
Hůl:
 • "Možná bychom ti měli koupit hůl. Tenisky jako on už máš,"žertuje Cameronová, když Foreman prohlásí, že rozdíl mezi ním a Housem je v tom, že on není zahořklý a nafoukaný invalida.
 • House zamyšleně kroutí holí mezi prsty, když se s Wilsonem baví o tom, jestli si nové oblečení před nošením pere. I zde se hůl zdá být symbolem mužnosti, protože Wilson odpovídá: " Já jsem chlap. Nemám na praní čas. Zachraňuju životy."
Postřehy:
 • Primární pacient se jmenuje Matt, stejně jako scénárista tohoto dílu. Náhoda?
 • House posílá s Foremanam hledat drogy i Cameronovou. Zdá se, že jí věří, že se jich ani nedotkne.
 • Chase hned zpočátku ztratí důvěru matky, když se přizná, že jeho matka s ním měla problémy. Rozhodně neudělal dojem tím,že přiznal, že kdysi bral drogy - lékaři k ním přece jen mají dobrý přístup.
 • Vůbec poprvé vidíme nápis "fakultní nemocnice princeton plaisboro." Velmi moderní, vyvedený celý malým písmem.
 • Cameronová jako první navrhuje otravu pesticidy. Vůbec často se stává, že má v odhadech pravdu, ale rychle ze svých názorů ustupuje.
 • House zastrašuje matku pacienta : "Zprošťuji fakultní nemocnici Princeton-Plaisboro odpovědnosti za jakýkoli nepříjemný zdravotní stav vzniklý v důsledku mého odmítnutí," ctiuje a později parafrázuje: "Není vinou nemocnice, jestliže můj syn natáhne brka." Dal jsem tomu trochu šťávy. Hlavně aby bylo jasno. - "Jsem si vědoma, že lékaři považují mé rozhodnutí za naprosto stupidní, ale já vím víc než oni. Na střední škole jsem měla biologii. Kromě toho ráda řídím každý jednotlivý aspekt života svého syna, i když jsem o smrt." Tady to podepište. Přinesl jsem pero."Je zvláštní, že Mattovu matku obviňuje, že se synem manipuluje, když sám s ní dělá totéž.
Lži:
 • Chase předstírá, že je z epidemologického centra.
 • Matt tajil před matkou, že si koupil nové kalhoty, aby lépe zapadl mezi spolužáky.

1.7 Věrnost

23. prosince 2009 v 19:11 1.řada
Oficiální název: Fidelity
Premiéra:28.prosinec 2004
Děj:Ed si byl zaběhat se svým poněkud vlezlým nejlepším přítele, - nejenže se ho Adam vyptával na vztah s manželkou, dokonce vyzvídal, jak často s ní spí -, a když se vrátil domů. našel Elise ještě v posteli, a navíc silně podrážděnou. Spousta lidí bývá po ránu nevrlá, ale Elise se naštve jen proto, že ji Ed vyzve, aby vstala. Elise sama uzná, že by bylo nejlepší jít k doktorovi i proto, že už tři dny nevstala.
K Houseovi se pacientka dostává přes Cameronovou. Překvapuje ho, že ji tento případ zajímá.
Elisa podstupuje různá vyšetření. V jejím těle se nepodaří objevit žádný nádor, ale přesto trpí halucinacemi: tvrdí, že po ni lezou mravenci. Když House navrhne jako možnou příčinu spavou nemoc - vzhledem k tomu, že Elise spí 18 hodin denně - , ostatní jsou přesvědčeni, že se mýlí. Sami vymýšlejí různé jiné diganózy. Přestože hlavním syndromem nemoci je právě únava, nikdo nevěří ve spavou nemoc, protože pacientka nikdy nenavštívila Afriku a nedostala ani krevní transfúzi.
House se ovšem jen tak nevzdává, i když se nemá čeho chytit. Ví se o jednom jediném případu, kdy se spavá nemoc přenesla pohlavním stykem. House se rozhodne, že Elisa bude případem číslo dvě. Protože ani její manžel Ed v Africe nebyl, je jasné, že jeden z nich musel být nevěrný. House to potřebuje zjistit, ovšem sám se zeptat nejde. Vyšle Cameronovou a Foremana. Těm ale manželé tvrdí, že si byli vždycky věrní.
Když Elise upadne do kómatu, zdá se, že její manžel má poslední příležitost, aby se přiznal - jenomže nemá k čemu. House si s ním promluví a vyzve ho, že pokud si není stoprocentně jistý Elisinou věrností, ať povolí léčbu.
Elise dostává léky. Její muž se ovšem nemůže přenést přes iformaci, že mu jeho žena mohla být nevěrná a pronese výrok, že by byl raději, kdyby zemřela. Doktorka Cameronová tento výrok absolutně odsoudí a dá to Edovi jasně najevo.
Léky nakonec zaberou a Elise se vyléčí. S manželem ovšem nemluví. Na druhou stranu musí říct, s kým měla poměr. Vyjde najevo, že to byl právě ten vlezlý přítel Adam ze samotného začátku epizody.
Vedlejší děje:* Housova ambulantní pacientka si nechala udělat silikonová prsa - jako dárek pro manžela. Nyní má obtíže s dechem. House dojde k přesvědčení, že její manžel ji přidává do jídla něco ze svých léků, aby snížil její sexuální apetit. Dárek mu asi radost neudělal - ale nechce, aby udělal radost někomu jinému. * V tomto díle se poprvé více rozebírá osud Cameronové.
Diagnóza:špatná - klinická deprese, nádor na mozku, rakovina prsu (paraneoplastický syndrom), králičí chřipka (tularémie), dobrá - africká spavá nemoc (tripanosomiáza)
Klíčový okamžik: House přistihne Cameronovou, jak v laboratoři kalibruje centrifugu a přitom pláče. "To je velmi smutná věc, taková nekalibrovaná centrifuga. Taky mě občas rozpláče,"říká House. Cameronová mu pak vypráví své osobní zkušenosti se smrtí. Poprvé se dozvídáme, že byla vdaná a její manžel zemřel.
Hůl:V tomto dílu nijak nezazářila.
Postřehy:
 • V této epizodě vidíme Houseův oblíbený seriál i s titulky, ve kterých se objevily i jména skutečných lidí z produkčního štábu.
 • Foreman se s Housem baví o tom, proč ho House pořád kritizuje, načež ho House začne kritizovat ještě víc - zvlášť poté, co Foreman podá sedativa pacientovi, který je v silném útlumu. Jako by to byla dohra "Sokratovské metody", kde House všem jasně řekl, aby pacientce nedávali sedativa a Foreman to stejně udělal.
 • Chase na Foremanovu otázku, proč se po něm House neustále vozí, pohotově odpoví: "Třeba se mu líbíš a neví, jak ti do dát najevo." Svým způsobem má pravdu - Foreman je Housovým favoritem. Je na něj sice přísnější, ale chová se k němu jako k muži - v Cameronové a Chasovi vidí pořád jen děti.
Lži:
 • Elise je manželovi nevěrná.
 • Elise lže lékařům, že nikdy nebyla nevěrná.
 • House lže, když tvrdí, že případ prsaté ženy musí konzultovat s Wilsonem.
 • Adam, Edův přítel, lhal celou dobu, protože udržoval s Elise poměr.
Fakta:
 • Lékaři by se asi neobtěžovali s tím, aby vypátrali milence nemocné a osobně mu sdělili, že je nemocný. Ale rozhodně to je drastický závěr celé epizody, když Cameronová stojí před domem a z něj vyjde nejlepší Edův přítel.

1.6 Sokratovská metoda

22. prosince 2009 v 10:48 1.řada
Oficiální název: Socratic Method
Premiéra: 21.prosinec 2004
Děj:Z úvodní scény se dozvídáme, že budoucí pacienta Lucille Palmeirová trpí bolestmi nohou, ovšem kromě toho má halucinace a slyší hlasy. Dozvídáme se také, jak tyto příznaky doposud řešila: Její syn - jediný koho má - jí podává menší dávky alkoholu a je velmi pravděpodobné, že to dělá od loňského jara, kdy lékaři stanovili diagnózu. Když se sociální pracovnice chystá podepsat dokumenty, které by ji s konečnou platností zbavily svéprávnosti, Lucille se popadne za hruď a zkolabuje. Později k tomu můžeme připočíst i těžko trombózu tepen, a tak se není co divit, že House se zájmem odkládá svůj časopis.
Už v první minutě vyloučí House a jeho tým schizofrenii jako příčinu trombózy klubokých žil, kterou pacientka trpí. Poté House sám vyráží do pokoje Lucille. Má totiž rád mentálně nevyrovnané pacienty. Líbí se mu jak uvažují a že jejich lži nejsou tak nudné jako lži normálních pacientů.
House se trpělivě věnuje Lucille, aby porozuměl jazyku, kterým mluví.
Napětí sílí, když House svému týmu zakáže podávat Lucille psychofarmaka, aby si udělal lepší představu o tom, co se děje. Když se Foreman pokouší odebrat pacientce krev, Lucille dostane záchvat a plivne mu do tváře. Poté co Lucille začne zvracet krev, House přemýšlí o diagnóze a napadne ho nedostatek vitamínu K. Má pravdu - jak zjistí Foreman, který v bytě Lucille najde jen hamburgery. To ale není vše.
Na ultrazvuku jater zjistí, že Lucille má nádor a to 6cm velký. K tomu, aby mohla podstoupit operaci, ji House musí do nádoru vstříknout etanol, aby se nádor zmenšil. Povede se mu to a operace dobře dopadne.
House zjistí, že syn, který se o ní stará není tak starý na kolik se vydává, ale že mu je ve skutečnosti patnáct. Později přijde do nemocnice sociální pracovnice, která jej odvede do dětského domova. I když syn obviňuje House, on to nebyl. Houseovi docvakne, že to byla jeho matka, která nechtěla být synovi přítěží a tak zavolala sociální pracovnici - což by nebylo možné, kdyby trpěla schizofrenií.
Pozdě v noci House napadne diganóza - Wilsonova choroba. Ta má za následek hromadění mědi v těle i cirhózu.
Druhý den House provede rychlý test očí - a opravdu. Měděně zbarvené kruhy kolem rohovky potvrdí Housovu diagnózu.
Lucille se úplně vyléčí a její syn se k ní opět může vrátit.
Vedlejší děje: *Tématem epizody je stárnutí - i House stárne, blíží se jeho narozeniny. *Na ambulanci se House potká s matkou, která přivedla do nemocnice svou dceru s předstíraným podzřením na meningokoka. Ve skutečnosti ale chce, aby nějaký lékař její dceři vysvětlil, proč by si měla hlídat váhu a na oslavě svých narozenin mít dorty bez cukru. *Dalším ambulantním pacientem je muž s nekonečnou škytavkou.
Diagnóza:špatná - schizofrenie, trombóza hlubokých žil, nedostatek vitamínu K, nádor na játrech; dobrá - Wilsonova choroba
Klíčový okamžik: Druhý ambulantní pacient, muž s nevyléčitelnou škytavkou, je v této epizozdě jednoznačně komickou postavičkou, zejména v okamžiku, když si House nechá předvést, jak se fackuje, a pak mu radí: "Ještě trochu přitlačte."
Hůl:
 • Když se syn pacienty rozčílí, že jí kvůli odběrům krve podali sedativa, ačkoli je prosil, aby to nedělali, vyhrožuje mu House: "Mám v ruce hůl a vím, jak ji používat."
 • House skládá poklonu Cuddyové za to, že má pěkný kostým: "Říká ,Jsem profík, ale přesto žena.' Tu druhou část přímo křičí!" - "Ta vaše hůl taky leccost křičí,"usadí ho Cuddyová.
 • Když Cuddyová vtrhne za Housem na pánské toalety, je vidět, že si hůl věší na zeď vedle pisoáru.
Postřehy:
 • Dr. House si poprvé objednává newyorský sendvič - bez kečupu, bez hranolků a bez okurek, 5,80 včetně daně.
 • "Nelžete mu, vy kulhavče! Veselá Lucy Lucasovi nikdy nelže. Je vám to jasný?" huláká Lucille na House. Zní to sice jako nesmysly, ale ve skutečnosti se snaží vyjádřit svůj vztah k synovi a zjistit, jestlu Houseovi může věřit.
 • Cameronová si jako první vzpomene, že má House narozeniny.
 • Lucas své matce předčítá báseň od W.B. Yeatse, která se jmenuje Her Praise.
Lži:
 • Lucas lže o svém věku - tvrdí, že mu je 18, ale je mu 15 let.
 • Cameronová lže o závažnosti stavu pacientky, aby získala rychleji testy.
 • House lže Lukovi, že dokáže určit věk z rentgenového snímku. Není to ani jeho snímek.
 • House podvádí, když Lucille zmenší nádor.
 • House lže o tom, že sociální pracovnici zavolal on.
Chybičky:
 • Když House mluví s Lucasem o stavu jeho matky, lahvička kečupu mezi nimi je někdy otevřená a někdy zavřená.

1.5 Jeptiška

21. prosince 2009 v 10:17 1.řada
Oficiální název: Damned If You Do
Premiéra: 14.prosinec 2004
Děj:Vánoce ve fakultní nemocnici vypadají úplně stejně jako každé jiné období v roce - snad až na to, že na ambulanci dorazí tři jeptišky a Santa Claus, který má průjem.
Sestra Augustina přichází na ambulanci v 11 hodin a dr. House ji další hodinu ignoruje. Mladá sestra Pia, která ji doprovází, je přesvědčená, že vyrážka na Augustininých rukou jsou stigmata, starší sestra Eucharista však děkuje dr. Houseovi za světskou diagnózu v podobě kontaktní dermatitidy. Podle jeho názoru jde o alergii na čisticí prostředek, který používají v klášteře na mytí nádobí. House podá sestře antihistaminikum, které sestra zapije čajem ze své termosky. Okamžitě se u ní projeví prudká reakce a House je znovu povolán na vyšetřovnu, kde sestře podá Epinefrin. Po další zástavě srdce se raději jde poradit s Cuddyovou, která je přesvědčená, že House udělal chybu a podal dívce příliš vysokou dávku. House toto odmítá.
Na vyšetření CT má Augustina vidinu, v které spatří Ježíše. Zjistí se, že má vážně poškozený imunitní systém. House navrhuje léčbu v kyslíkové komoře, ovšem Foreman to odmítá a řekne svůj názor Cuddyové. Ta Houseovi případ sebere, s tím, že ochraňuje pacientku před tím, aby ji zabil.
House začíná pochybovat sám o sobě - Wilson ho dokonce přistihne, jak se probírá injekčními stříkačkami.
Později ovšem zjistí, že zástavu srdce způsobila kombinace bylinkového čaje s Epinefrinem. Pravdu tedy měla Cameronová, kterou už od začátku napadlo, že by to mohla být dlouhodobá alergie.
Sestru Augustinu převezou do sterilního pokoje, ovšem ona znovu kolabuje. Ztrácí víru v léčbu a v té chvíli přichází na pomoc dr. Chase, který se spolu s ní modlí. I když na začátku vyjádřil svůj velmi negativní postoj k náboženství.
House u sestry nakonec diagnostikuje "alergii na náboženství" - v přeneseném významu. Objeví u ní totiž zapomenuté nitroděložní tělísko, které se kdysi používalo jako antikoncepce.
Vedlejší děje:* Hlavním motivem této epizody je důvěra a víra. * Dr. Chase evidentně náboženství nesnáší a dává to dost hlasitě najevo.* Houseův a Foremanův vztah se vysotřuje.
Diagnóza:špatná - alergie na mycí prostředek, herpetická encefalitida, smíšené onemocnění pojiva, alergie na bylinu v čaji; dobrá - alergie na měď
Klíčový okamžik: House jízlivě flirtuje se sestrou Eucharistou v nemocniční kapli. Poté, co jí vytknem že se během jediné minuty dopustila čtyř ze sedmi smrtelných hříchů (pýcha, hněv, závist, obžérství), ji obviní z dalšího: "Podle toho, jak se na mě teď díváte, jste se dostala k číslu pět: chtíč."
Hlášky:
*"Baví mě, ale i štve, když si myslíte, že bych měl být míň tvrdohlavý než vy."
Hůl:
 • Cameronová přinese do nemocnice cukrové hůlky. "Co to má být? Sladké hůlky?Vysmíváte se mi?" ptá se House důrazně. A protože Cameronová je prostě Cameronová, bere to vážně a začne se ospravedlňovat.
 • Když vchází House do sterilního pokoje, aby sestru přesvědčil o tom, že v něj musí věřit a zůstat v nemocnici, nechává svou hůl za dveřmi. Jindy je symbolem jeho mužnosti, že by snad tady byla symbolem jeho pýchy, kterou musel nechat stranou?
Postřehy:
 • House si často bere Vicodin při prvním náznaku stresu nebo podráždění. Tentokrát si ho vezme hned ve chvíli, kdy na ambulanci uvidí řádové sestry.
 • Poté, co Cuddyová Houseovi sebere případ sestry Augustiny, říká Cameronová Foremanovi: "Udělal jsi, co sis myslel, že musíš udělat." Přidáním slova "myslet", vyjádřila svůj nesouhlas s jeho činem.
 • Mezi okamžikem, kdy House přijem sestru Augustinu, a okamžikem, kdy jej Cuddyová z případu odvolá, vidíme na lékaři tři různé sportovné bundy. Přitom je nepravděpodobné, že by během té doby uplynulo víc než 24 hodin.
 • Wilson tvrdí, že zdravotní stav jeptišky může být prostě boží vůle. House lakonicky odpovídá: "Ale ne moje." Opět sám sobě přisuzuje status všemohoucího.
Lži:
 • Sestra Eucharista tvrdí Houseovi, že si Augustina vymýšlí.
 • Chase lhal Augustině, když jí tvrdil, že má pulz v pořádku. Ta jeho lež prohlédla.
Chybičky:
 • Jediná chyba v návaznosti - Chasův pramen je ve dvou různých záběrech na dvou různých místech.
Fakta:
 • Dr. Foreman popisuje eofinosily, ale ve skutečnosti se jedná o eosinofily.

Dr. Gregory House

19. prosince 2009 v 18:52 Seriálové postavy
Koho hraje: vedoucí oddělení diagnostické medicíny
O postavě:
- Specializuje se na infekční choroby a nefrologii.
- Často flirtuje s Cameronovou a Cuddyovou.
- Uznává názor, že všichni lžou. I proto se příliš nechce stýkat s pacienty.
- I když má svůj tým vystudovaných lékařů, jejich názory si k srdci nikdy příliš nebere.
- Je to racionalista, mizantrop, cynik a narcista.
Fakta postavy:
-Narodil se v roce 1959.
-Jeho otec ve skutečnosti není jeho otec.
-House chodil na dvě univerzity - z jedné ho vyloučili proto,že podváděl. Na druhé se potkal s Cuddyovou.
-S Cuddyovou strávil jednu noc.
-House měl stehenní infarkt - kvůli špatné diagnóze. Lékaři si mysleli, že pouze usiluje o drogy.
-Je závislý na Vicodimu, který používá proti bolesti.
-Za svůj osud viní bývalou přítelkyni Stacy.
-Je ateista.
-Sleduje General Hospital a The O.C.
-Často hraje Game Boy Advance SP (Metroid: Zero Mission) a Nintendo DS (Metroid Prime: Hunters).
-Je pravák.
-Hraje na piano.
-Číslo jeho domu je stejné jako číslo domu Sherlocka Holmese.
-Jeho nejlepším přítelem je dr. Wilson.

Slovníček C

19. prosince 2009 v 9:51 Slovníček
CEREBRÁLNÍ - mozkový

1.4 Mateřství

19. prosince 2009 v 9:47 1.řada
Oficiální název: Maternity
Premiéra: 7.prosinec 2004
Děj: Tento díl začíná na porodním oddělení, kde se právě rodiče dohadují o jméně dítěte. To začne zničehonic opakovaně zvracet a rodiče zavolají na pomoc porodníka. Nemluvně v jeho náručí zkolabuje.
House se začne o případ zajímat, přestože ho od něj ostatní odrazují s tím, že je to jen obyčejná nemoc u kojence. Cuddyová House nakonec obviní, že ve věcech vidí jen to, co sám chce. Ovšem House se toho nepustí a začne pátrat. Po chvíli leží na oddělení tři další kojenci. Cuddyová velmi rychle mění názor. Ve středu pozornosti se ocitají Maxine manželů Hartigových a syn páru Chenová-Lupinová.
House u obou dětí nasadí léčbu, léčí je antibiotiky. Ovšem ta nezabírají a začínají u novorozenců vyvolávat selhání ledvin. House předepíše každému novorozenci jiný druh antibiotik a čeká, co se bude dít. Je evidentní, že ho tento stav netěší. Nakonec se potvrdí smutná diagnóza - malý chlapec umírá. House doufá, že alespoň Hartigovou se mu podaří vyléčit. Jenže i ona se po antibioticích zhoršuje. House pátrá dál po příčině nemoci. Po pitvě novorozence zjistí, že to je echovirus 11. House přemýšlí, jak se takový virus mohl dostat na dětské oddělení, které je tak přísně chráněno. Nakonec však uvidí důvod - paní, která roznáší medvídky, evidentně nevypadá moc zdravě...
Vedlejší děje: *Housovou pacientkou na ambulanci je žena Jill, která přestože běhá, nemůže zhubnout. Je totiž těhotná, přestože měla v těle antikoncepční implantát. Protože neví, čí dítě je (jejího manžela nebo bývalého přítele, s kterým "uletěla"), požádá House, aby provedl test otcovství a aby se o ni staral po dobu těhotenství. * Cameronová se dostává do vypjatých situací, kdy musí rodičům oznamovat špatné zprávy. Většinou to nezvládne a tento úkol za ni musí převzít jiný doktor. Když ji Foreman poprvé napomíná, říká mu, že je snazší zemřít, než se dívat, jak umírá někdo jiný. Zdá se, že mluví z vlastní zkušenosti.
Diagnóza: špatná - MRSA, pseudomona; dobrá - echovirus 11
Klíčový okamžik:
* House své ambulantní pacientce Jill, která netuší, že je těhotná, s vážnou tváří oznámí, že má v těle parazita. Vzápětí ji ovšem uklidní: "Žádný strach. Mnoho žen se ho naučí milovat, dávají mu jména, oblékají ho do šatiček, smlouvají mu návštěvy u jiných parazitů." I tak chvíli trvá, než Jill pochopí, o čem je řeč.
* Dr. Chase si povídá s paní Hartigovou a ta mu říká, že se s manželem nerozvedou, i kdyby Maxine zemřela. Dítě za sklem vzápětí začne kolabovat. Dr. Chase jde dovnitř a matka ho následuje.
"Ona zemře? Ona umírá,"ptá se.
Dr. Chase jí odpovídá: "To není vaše dítě."
Hůl: House ji tentokrát svěří Cameronové.
Postřehy:
 • Lidský život má pro dr. House větší cenu než televize. Opouští svůj seriál, aby se postaral o nemocné novorozence.
 • Foreman je Houseovým oblíbencem - nemocné děti se vydávají hledat spolu.
 • Vidíme citlivější stránku dr. Chase, který se pokouší dítě páru Chenová-Lupinová oživit elektrošoky i ve chvíli, kdy už je jasné, že je to marná snaha. Jen těžko se smiřuje s tím, že novorozenec zemřel.
 • "Dohlídni na ni, prosím tě,"říká House Wilsonovi poté, co se Cameronová pokusila vyhnout tomu, aby právě ona musela sdělit Chenové a Lupinové, že jejich dítě zemřelo. V tu chvíli vypadá, jako opravdový prevít, ale zároveň jde vidět jeho oddanost práci. Snaží se, aby se Cameronová naučila zvládnout i ty nejtěžší úkoly, které lékaře čekají. Krátce poté vidíme House s mrtvým dítětem, na kterém se chystá provést pitvu. Jako diváci můžeme poude dohadovat, kdo z nich má před sebou smutnější úkol.
 • Později se House ptá Foremana, jak je na tom Cameronová. Foreman se s nim nejprve dohaduje, ale nakonec říká, že Cameronová je v pohodě.
 • V závěru epizody se House ptá Cameronové na její zkušenost se smrtí. Ona mu odsekne a uteče, ale vzápětí ji vidíme na schodišti, jak pozoruje manžele Hartigovy odcházející z nemocnice s dítětem. Z náznaků vyplývá, že House měl možná pravdu a smrt zasáhla do osudu Cameronové.
Lži:
 • Cameronová lže rodičům malého chlapce, když jim řekne, že účinky léčby "zjistíme do 24 hodin."
 • Těhotná Jill chce, aby House jejímu manželovi řekl, že jde o testy na mononukleózu, nikoli o test otcovství.
Chybičky:
 • House slíbí Jill, že se jejího porodu ujme sám a v samotném závěru se domlouvá s porodníkem Kubisakem. Když prováděl pitvu mrtvého novorozence, uvedl datum 2.prosince 2004 a na dotaz, kdy se Jill narodí dítě, říká, že koncem března. "To je za pět měsíců,"říká Kubisak, ale to se autoři evidentně přepočítali. (jsou to 3 měsíce)
Fakta:
 • Když Maxine začíná poprvé zvracet, tvrdí její rodiče, že nic nejedla a proto by neměla mít co vyvrhovat. Ovšem když House představuje případ kolegům, říká, že poprvé zvracela 36 hodin po porodu. Fěti je třeba koji krátce po tom, co přijdou na svět, takže jeden z údajů nemůže být pravdivý.
 • Housův tým vyloučí jako příčinu onemocnění viry, které způsobují opary. Nechávají ale na tabuli cytomegalovirus a ten patří právě do této skupiny virových onemocnění.


1.3 Occamova břitva

19. prosince 2009 v 9:11 1.řada
Oficiální název: Occam's Razor
Premiéra: 30.listopad 2004
Děj: Epizoda začíná scénou z vysokoškolské koleje, kde v pokoji Brandon právě telefonuje a přehání svůj kašel, aby se vymluvil z práce. Poté, co se pomiluje s přítelkyní, náhle omdlí.
Po úvodu se opakuje scéna, kdy se House a Wilson opět hádají, zda-li přijmout pacienta. Nakonec se dohodnou, že House se na pacienta půjde podívat, protože skončil na JIPce v jejich nemocnici.
Brandonovy symptomy se zhoršují a jeho přítelkyně o něj má takový strach, že sebere odvahu a zeptá se Chase, jestli mu nemohla ublížit svým agresivním chováním v posteli. Chase to odmítne a střetne se v zajímavé debatě s Cameronovou.
Počet pozorovaných symptomů hrozivě narůstá a House svému týmu připomíná teorii Occamovy břitvy - "Nejjednodušší vysvětlení je vždycky to nejlepší." Už dříve přišel s teorií, že pacientův stav ovlivnila špatná léčba, ale bez důkazů je tato teorie nepoužitelná. Nakonec House přijde, že měl pravdu. Samozřejmě, že do případu zasáhnul i někdo třetí a čtvrtý. Nejprve to byl lékárník, který Brandonovi místo léku na kašel napsal Kolchicin - lék na dnu a Brandon na něj měl alergii. Pak to byla jeho matka, která mu lék dávala bez vědomí lékařů. Když na to House přijde, může Brandona vyléčit.
Vedlejší děje: *Prvním Houseovým pacientem je žena, která byla před týdnem nastydlá a přinesla do nemocnice vzorek laku, aby lékařům ukázala barvu svého hlenu. House ji ze začátku uráží, ale pak je překvapivě vstřícný a objedná pro ženu, která brzy ztratí práci, komplexní vyšetření. Proč? Řekla mu, že nesnáší, když se jí říká, co má dělat. To na House udělalo dojem.* K dalším ambulantním pacientům House vždy zavolá Cuddyová a čeká na ni. Jednou se dokonce k vyšetření nachomýtne i Foreman. Housovými dalšími pacienty jsou muž s bolestí v krku, žena, která uběhla 10 kilometrů a bolí ji noha a muž s MP3 přehrávačem ve svém pozadí.
Diagnóza: špatná - sepse, zánět dutin, akutní zánět ledvin; dobrá - požití kolchicinu
Klíčový okamžik: Cameronová líčí Chaseovi, co se v lidském těle odehrává při souloži. Je očividné, že si s ním pohrává. To, jak poté plynule přejde ze vzrušujícího líčení hodinového orgazmu u žen k nevinnému "Ahoj, Foremane, jak se máš?" je prostě okouzlující.
Hlášky:
*Cameronová vypráví o tom, že sex zabíjí. On se zeptá "Ty už jsi někdy někoho zabila?"
Hůl: V této epizode se prakticky neobjeví.
Postřehy:
 • Wilson promlouvá Houseovi do duše víc než obvykle.
 • Po výměne názorů mezi Housem a Cuddyovou Wilson poznamená, že mezi láskou a nenávistí je jen tenká hranice.
 • Houseovi se podaří zapomenout pacientovo jméno dvakrát běhm jediné scény.
Lži:
 • Brandon lže svému zaměstnavateli, aby mohl zůstat doma se svou přítelkyní.
 • Wilson se snaží vyhnout lhaní, když vysvětluje, proč chce, aby se House ujal Brandonova případu. Už dříve jsme viděli, že je v takové situaci ochoten lhát, ale tentokrát se tomu brání.
 • House lže, když říká pacientům z ambulance, že jim nemůže dát svůj Vicodin. V předchozí epizodě jsme viděli, že se ochotně podělí.
 • House očividně lže, když tvrdí, že i u banálních případů potřebuje konzultaci se svými kolegy.
 • Matka zatají lékařům, že dává synovi léky. I to je v podstatě lež.
Chybičky:
 • Chyby v návaznosti: písmeno F ve slově fever je v některých scénách přeškrtnuto, v jiných ne ; diskontinuitu je možno vidět i u účesu Cameronové. Její pramen si dělá co chce.
Fakta:
 • Je vyloučené, aby se pacient uzdravil tak rychle. Podle názoru odborníků je pravděpodobnosti přežití u sklerotizující panencefalitidy neuvěřitelně malá.

Dr. Lisa Cuddyová

17. prosince 2009 v 19:32 Seriálové postavy
Koho hraje: správkyni nemocnice
O postavě: O Lisině ambicióznosti svědčí i to, že studia medicíny dokončila v pětadvaceti letech naštvaná, že výsledkově byla až druhá ze třídy. O svém postavení v nemocnici má jasno. Říká o sobě: "Nechráním lidi, které mám ráda, ale kteří jsou prospěšní této nemocnici."
Fakta postavy:
- Primářka vedoucí PPTH.
- I když tvrdí, že House nemá ráda, drží nad ním ochrannou ruku.
- Léčila dr. House, když měl problémy s nohou.
- Je cílem Houseových požadavků, výhružek a manipulací.
- Řeší často následky Houseova počínání.
- Často "dokopává" House na kliniku.
- Je mladší než House.
- Hraje golf.
- Nemůže si najít partnera.
- Snaží se otěhotnět.
- Chce si udržet House za každou cenu.
- Je pravděpodobně židovka
- Primářkou se stala ve 32 letech, už odmala chtěla být doktorkou. A nakonec se z ní stala ředitelka nemocnice, na jejíchž bedrech visí nejen etická rozhodnutí o životě pacientů, ale také musí krotit Dr. House. Což není zrovna lehký úkol.
-Její specializací je endokrinologie.
- Vystudovala univerzitu v Michiganu, byla jedna z nejsvědomitějších studentek.
- Baví ji golf, jemuž se rekreačně věnuje ve volném čase.
- Každé ráno běhá.
- Bydlí v hezkém domě, má dobré vztahy se sousedy.
- Není vdaná, ale touží po rodině a především po dítěti. Nejlepším otcem by byl, dle jejího mínění, House.
- Jeden čas studovala na stejné škole jako House, ovšem v době, kdy už on byl legendou.
- V Princetonské nemocnici si všichni myslí, že spolu spí, ale ve skutečnosti spolu spali jen jednou.

1.2 Otázka rodičovství

15. prosince 2009 v 18:50 1.řada
Oficiální název: Paternity
Premiéra: 23.listopad 2004
Děj:Tento příběh začíná uprostřed lakrosového zápasu. Šestnáctiletý Dan najednou začne vidět dvojmo a vzápětí se srazí s jiným hráčem. Po srážce zůstane ležet na zemi...
Doktor House zrovna sedí na křesle a líže lízátko, když do místnosti vejde doktor Wilson a pobídne ho, aby šel na ambulanci. House se chtě nechtě zvedne a míří tam. Když vychází z ambulance, narazí na Dana a jeho rodiče, kteří tvrdí, že s ním mají domluvenou schůzku. To House rezolutně odmítá, ale ukáže se, že rodiče mají pravdu - až na to, že dopis, který drží v ruce, nepodepsal House nýbrž dr. Cameronová. House si vyslechne symptomy, mezi které patří noční můry. Obviní rodiče, že chlapce zneužívali a odloží případ jako triviální. Poté si však všimne trhavého pohybu v Danově noze. Vyšetří ho a začne se diagnostikovat.
House nejvíce zajímá o chlapcovy noční můry a chce je vidět. V chlapcových snech se dokonce objeví jako ztělesnění smrti.
Následuje vyšetření magnetickou resonancí a několik diagnóz, mezi které patří např. roztroušená skleróza.
Jednoho dne, se Dan ztratí z pokoje. Personál ho hledá po celé nemocnici a nakonec ho najde na střeše. Dan si ovšem myslí, že je na fotbalovém hřišti.
House je nadšený - Danův odchod z postele, o kterém nevěděl, totiž dokazuje, že v jeho případě nejsou o roztroušenou sklerózu.
Cameronová navrhuje neurosyfilis, ale ani ona nemá pravdu.
House stanoví diagnózu po jedné příhodě na ambulanci. Chlapec byl adoptovaný a protože jeho matka nebyla očkovaná, byl náchylný na obyčejné nemoci. To, co ho málem zabilo, byl zmutovaný vir spalniček.
Vedlejší děje: * Na ambulanci se House potkává s matkou, která nechce nechat očkovat své dítě, aby nemusela cpát peníze do firem, které vyrábí a produkují vakcíny. House ženu dost utře.
Diagnóza:špatná - virová meningitida, blokáda v mozku, roztroušená skleróza, neurosyfilis; dobrá - nákaza zmutovaným virem spalniček
Klíčový okamžik: Zlý House jako noční můra, stojící nad pacientem, který žadoní o to, aby mohl mluvit s rodiči, si označí a později - se slovy: "Tohle bude bolet, Dane!" - i uřízne pacientův prst. Laurie tuhle scénu dovedl k dokonalosti - působil přirozeně i děsivě.
Hlášky:
* Cameronová (o nákaze): "A co sex?"
House: "To by nám teď zkomplikovalo život. Pracujeme spolu! A jsem starší. Vám by to nevadilo?"
* "Chybná léčba nám vzala naději na správnou diagnózu. Proč mi lidi lžou?"
Hůl: Když Cuddyová House žádá, aby za test rodičovství doplatil ze svého, nechá House svou hůl dopadnout na její stůl, mezi ne. Cuddyová mu pak věnuje ironickou parodii vyzývavého úsměvu.
Postřehy:
 • S nápadem, že House bude nosit tenisky Nike, které předvedl i v tomto díle, přišel sám Hugh Laurie.
 • Chase si jako jediný nevsadí na otcovství pacienta - na ostatních House vydělá 1000 dolarů.
 • "Chlapec, co zažaloval vlka" je narážka na bajku o chlapci, který křičel "Vlk", aby na sebe upoutal pozornost, až nakonec přišla chvíle, kdy skutečně potřeboval pomoc, ale nikdo už mu nevěřil.
Lži:
 • House a Wilson vedou spor o tom, jestli je lepší lhát a odejít dřív, nebo se prostě skrývat v kanceláři.
 • Chase chtěl lhát rodičům o tom, že syn trpí Huntingtonovou nemocí a je třeba provést testy, jinak zemřou. Tak by mohli provést test otcovství. Naštěstí se to nestane.
 • House lže pacientovi, který se rád soudí s lékaři, o tom, že má kapavku.
 • Danovi rodiče 16 let všem lhali, když tvrdili, že je jejich vlastním synem.
Chybičky:
 • Scéna z lakrosového utkání zahrnuje zrcadlové obrácený záběr. Nápis TARTANS na vestách se v něm objevuje naruby.
 • Po prvním chirurgickém zákroku na mozku má Dan ještě vlasy. Že by sestřičce, která připravovala operaci, tolik záleželo na jeho vzhledu?
Fakta:
 • Retinální biopsie je těžký zákrok nejen pro lékaře, ale i pro herce. Přestože Foreman Danovi říká, že oko znehybnili, přesto jím při malé blízkosti jehly uhýbal stranou. I falešné jehly jsou strašidelné, když vám míří do oka.

Slovníček B

14. prosince 2009 v 17:37 Slovníček
BEHAVIORISMUS - směr psychologie, zabývá se lidským chováním
BRADYPSYCHISMUS - zpomalené myšlení nebo jeho útlum, pomalá duševní aktivita
BULIMIE - porucha příjmu potravy typická přejídáním a následným zvracením

1.1 Pilotní díl

13. prosince 2009 v 19:11 1.řada
Oficiální název: Pilot
Premiéra: 16.listopad 2004
Děj: První díl pojednává o devětadvacetileté učitelce Rebece Adlerové, která před svou třídou začne nesouvisle žvatlat a vzápětí zkolabuje. Dostane se do péče dr. House, kterému její případ doporučil jeho přítel dr. Wilson. House prohlásí, že případ je nudný - ovšem Wilson ho přesvědčí, aby se ženy ujal, protože je to jeho sestřenice. Během dílu vyjde najevo, že lhal.
V prvním dílu se seznámíme i s Housovým týmem - novým přírůstkem Ericem Foremanem, jedinou ženou v týmu dr. Cameronovou a mladým lékařem dr. Chasem. Svou roli zde sehraje i ředitelka nemocnice Lisa Cuddyová, která Housovi zakáže pokračovat v léčbě pacientky do doby, než si nahradí ambulanci. House nechtě podvolí a může vyšetřovat ženu dál. Její stav se rapidně zhoršuje a lékařský tým pořád neví, co jí je. V jednu chvíli to dokonce vypadá, že Rebecca zemře. House přistupuje k netradičním metodám a vyšle Foremana s Cameronovou k Rebece domů. Tam najdou příčinu její nemoci, kterou zpočátku přehlédnou, ale nakonec ji objeví: je to vepřová šunka a Rebecca má v těle tasemnici. Jenže Rebecca už lékařům nevěří a chce jít umřít domů. Po dlouhém rozhovoru s Housem se však nechá přemluvit k poslednímu testu, který ji přesvědčí - ve stehně se najde důkaz tasemnice a lékaři ji mohou začít léčit. Po pár dnech se už Rebecca Adlerová cítí lépe.
Vedlejší děje: *Jedním z pacientů, které House léčí, je oranžový muž, kterému House řekne, že jí moc karotky a vitamínů a jen tak mimochodem dodá, že jeho žena je mu nevěrná. V jednom z posledních záběrů má tento muž rozhovor s Cuddyovou, která mu říká, že House je její nejlepší doktor. Dalším pacientem je muž, který se cítí unavený a House mu na tento stav dá bonbony z automatu. *Cameronová přemýšlí, proč ji House přijal, když Foremana přijal pro jeho záznam v trestním rejstříku. House jí řekne, že důvodem jejího přijetí byla její krása.* Cameronová se nemůže shodnout s Chasem na přístupu k pacientům - ona je sice upřímná, ale iformace si přikrášluje, aby nemusela oznamovat krutou pravdu. On s tím nesouhlasí - zdá se mu, že v lidech vyvolává liché naděje.
Diagnóza: špatná - mozková vaskulitida; dobrá - tasemnice
Klíčový okamžik: Houseův proslov o otázce života a smrti, ve kterém vyjadřuje postoj, že důstojně umírat je nemožné.
Hlášky: *Důstojně žijeme, ne umíráme. *Všichni lžou. *Ve lžích začíná pravda.
Hůl: Houseova hůl je vykládána jako sexuální symbol. Je to také nástroj, kterým získává moc (kromě toho, že díky ní může chodit). S oblibou holí točí nebo ji studuje. Během napjatých situací ji odkládá stranou, aby měl obě ruce volné. V této epizodě se ptá Cuddyové: "Vezmete mi hůl, abych nemohl odejít?"
Postřehy:
 • House drží hůl na straně své chromé nohy - napravo. Většina lidí drží hůl na opačné straně těla. Tvůrce seriálu David Shore řekl - "Jsou lidé, kteří raději drží hůl v dominantní ruce, což je zcela přirozené."
 • House si čte bulvární časopis - podobně jako Sherlock Holmes pročítal bulvár.
 • House není oblečený tak nedbale jako v dalších dílech - to bude nosit jen džíny.
 • Wilson má dlouhé vlasy podobně jako dr. Chase - od druhé epizody už vždy nosí upravený krátký účes.
 • Přání pro vyléčenou Rebeccu Adlerovou vnáší do konce trochu černého humoru - "Jsme rádi, že nejste mrtvá."
Chybičky:
 • Během vloupání narazí Foreman na psí pelíšek a konstatuje, že pes má blechy. Kde je ale pes? Za pacientou ani nepřišla návštěva, takže jí ho nikdo ani nemůže hlídat.
 • House si v lékárně vyzvedne bez předpisu Vicodin, který je ale na předpis.
Fakta:
 • Tracheotomie je patrně nejdetailnější záběr z celého seriálu.
 • Obvazy po tracheotomii má Adlerová příliš vysoko.


Jesse Spencer

13. prosince 2009 v 10:23 Herci
Jesse Spencer se narodil 12.února 1979 v Melbourne v Austrálii. Má ještě dva sourozence. Jeho rodiče se "proslavili" tím, že založili kontroverzní politickou stranu.
V osmi letech se stal členem Australského chlapeckého sboru a celé dětství hrál na housle. Po seznámení s Billem Shanksem, který přesvědčil jeho rodiče, aby ho vzali na konkurz, začal Spencer dělat pokroky jako herec. Nastoupil jako záskok v muzikálu Já a král a později jako Kryštůfek Robin v muzikálové verzi Medvídka Pú. V roce 1994 se objevil v seriálu Time Trax.
Když dospěl do věku, kdy měl nastoupit na střední školu, přihlásil se na Skotskou kolej v Melbourne. Ve druhém ročníku se ucházel o roli, která mu mohla změnit život a uspěl. Zahrál si roli Billyho Kennedyho v australské mýdlové opeře Sousedé.
V roce 2003 si Spencer zahrál hned v několika filmech - Plavat proti proudu, Holky z lepší společnosti a Smrt pod ochranou církve. I když filmy nebyly moc úspěšné, Spencer se představil divákům v USA a ve Velké Británii.
A právě v Londýně se dozvěděl, že dostal roli doktora Chase v seriálu Dr. House. Přitom o ni málem přišel právě kvůli svému původu a australskému přízvuku.
Zahrál si ve filmu Flourish, který produkovala jeho přítelkyne Jennifer Morrisonová.

Slovníček A

12. prosince 2009 v 18:47 Slovníček
ABERACE - odchylka funkce nebo tvaru od normálního stavu
ABRUPTIVNÍ - náhlý, nesouvislý
AFÁZIE - přechodná nebo trvalá porucha činnosti určitých mozkových center projevující se neschopností rozumět mluvené nebo psané řeči /sensorická afázie/ nebo neschopností hovořit a psát /motorická afázie (viz fatická dysfunkce)
AFEKT - prudce probíhající a výrazně emotivní reakce spojená s oslabením nebo ztrátou volní (rozumové) kontroly chování a jednání (např. rozčilení, vztek, strach, hněv, podráždění)
AFEKTIVNÍ LABILITA - výrazná nestálost v citových projevech projevující se častou změnou nálad
AFEMIE - nemluvnost, popř. ztráta řeči
AGITOVANOST - neklid, silné rozrušení, provázené často zvýšenou pohybovou aktivitou bez jasného cíle
AGRAMATISMUS - porucha mluvnické/gramatické stránky řeči, neschopnost správně tvořit (spojovat) slova
AKOASMA - jednoduchá halucinace, halucinovaný vjem nebo přelud (např. neartikulovaný zvuk, zvonění, a pod.)
ALGOLAGNIE- radost z bolesti vlastní nebo způsobené druhým lidem
ALTERACE - porucha, poškození
ANOSOGNOSIE - neschopnost náhledu klienta na nenormálnost vlastního duševního nebo tělesného stavu
APHRASIA VOLUNTARIA - dobrovolná němota (srv. mutismus)
ARCHETYPY - pravzory jednání a pocitů a vůbec celého fungování lidské společnosti, které se opakovaly a opakují po celou dobu lidské existence
asimilace - získávání a osvojování věcí
AUTISTICKÝ - v myšlení stále soustředěný na sebe sama, snivý


Archetypy

12. prosince 2009 v 18:22 Psychologie
Archetypy jsou jakési pravzory jednání a pocitů a vůbec celého fungování lidské společnosti, které se opakovaly a opakují po celou dobu lidské existence.. Jejich teorii vyslovil C.G. Jung.

Některé typy archetypů:
 • archetyp matky
 • archetyp otce
 • archetyp anima a animus - žena a muž v pohlavním smyslu
 • archetyp stínu - něco, co si nechceme připustit, odvrácená strana, ale i instinkt
 • archetyp moudrého starce x archetyp velká matka příroda
 • archetyp self - celistvá osobnost (nevědomí, podvědomí, vědomí)


Deep Purple - Smoke on the Water

2. prosince 2009 v 19:27 →Music←
Klasika...